1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742433 inlägg · 7967 ämnen

2923643 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: A proposito de nada
Svensson_62: "Min favoritstatistik är ”antal vunna matcher”"

Det är inte allas favoritstatistik eftersom många var kritiska mot Källgren förra säsongen trots att han hade fler vinster än Ludde i grundserien (20 mot 14). ;)

Skämt åsido så är det ju det man som "normal" supporter bryr sig om eller i.a.f. borde bry sig om. Att Brynäs ska gå ut och prata om "corsin säger att vi ska ligga högre upp" är ju väldigt tokigt att ens tänka tanken. Brynäs jobb är att vinna matcher och hålla supportrarna (och sponsorer) glada och nöjda om du frågar mig.

Sen får vi som är intresserade av varför det ser ut som det gör titta på det och de som inte är intresserade av det får helt enkelt låta bli. :) Jag önskar ju att jag kunde för en sekund sluta tänka på underliggande siffror själv och ibland helt enkelt inte bry mig. Men ja, det är tyvärr inget jag kan stänga av bara sådär.

Sv: A proposito de nada
mk: Min favoritstatistik är ”antal vunna matcher” och ”tabellplacering”. Bra om man ligger i topp på dessa 🙂

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: "Men en bra målvakt hade vi då också, med den här statistiken, legat betydligt högre upp i tabellen"

Korta svaret är så klart ja. Men...

Det är snarare BP-spelet du får titta på här. Vid lika styrka är Clara i topp i ligan (fyra på 93.38%). Så där går det inte att få så mycket bättre. Och jag säger inte att Clara varit bra i BP heller men BP-spelet är så mycket mer än bara målvakten (vi hade inte bra BP med Ludde i målet heller i slutet).

Däremot stämmer det så klart när man tittar på Delias siffror i alla spelformer. Det är ingen hemlighet.

Men det är lite fel att bara (notera bara här) skylla på målvakten när Brynäs skotteffektivitet ligger på rätt dåliga 8.45% också. Det går alltså att säga exakt samma sak där: "Men bättre skyttar hade vi då också, med den här statistiken, legat betydligt högre upp i tabellen".

Och notera: Jag försvarar inte Brynäs målvakter (plural). Men man kommer ju inte ifrån att Clara är fyra i ligan vid lika styrka. Jag vill bara att folk ska tänka på det innan man bara (åter igen, bara) skyller på honom (Delia kan man skylla på i de matcher han står, står han inte så är det ju inte hans fel).

Som jag ser det så är Brynäs långt ned i tabellen p.g.a. obefintligt MV-spel från Delia (inledningen påverkade).
Uselt BP-spel (detta påverkar även Claras siffror i totalen).
Skotteffektiviteten. Vi är 11a där.

Detta i kombination gör att man nog bör vara lite orolig i.a.f. Även om BP-spelet har blivit bättre så har ju det blivit på bekostnad av skotteffektiviteten istället som exempel. Men hur dålig den siffran än är eller blir kan man ju omöjligt skylla den siffran på målvakterna i.a.f.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Tack. Du är ju vår ChatGPT😀😀

Nu förstår jag lite bättre.

En fara i denna statistik är ju att det kan bli Peter Andersson av det.
"Siffrorna säger att vi skulle vunnit vår match"
När dom förlorade med 1-6 eller?


Statistik är bra när det visar egna sidans fördelar..

"Lögn, förbannad lögn och statistik"

Sv: A proposito de nada
Nu tycker jag att vi gemensamt i detta forum sjunger We shall overcome....

Sv: A proposito de nada
Gavve: Men en bra målvakt hade vi då också, med den här statistiken, legat betydligt högre upp i tabellen. Men man kan inte få allt.

Sv: A proposito de nada
mk: Det är corsin ja.

Corsi kan helt enkelt förklaras med skottförsök framåt kontra skottförsök bakåt. Har man mer puck och skjuter mer än motståndarna gör man oftast något rätt kan man väl sammanfatta det som. Jämför det lite med bollinnehav i fotboll även om det inte är exakt lika.

Brynäs är alltså etta där. 58.62% av alla skottförsök i Brynäs matcher är alltså framåt (för Brynäs).

Medan t.ex. Djurgården ligger sist på 43.84%. Där kommer alltså motståndarna till många fler skott (därmed också chanser statistiskt sett).

Tänk t.ex. att det är 100 skott i en match (för enkelhetens skull väljer jag 100).
Då har Brynäs 59 av de skotten och motståndarna 41.
Medan i Djurgårdens fall har de 44 skott framåt och motståndarna 56.
Brynäs har alltså som du kan många fler skott framåt och färre skott mot sig jämfört med Djurgården. Det bör (över tid) också betyda att Brynäs är ett bättre lag och att de kommer få färre mål mot sig och fler mål framåt.

Totalt i ligan är det 6 lag som har 50% eller bättre. Kan vara värt att nämna också så man vet hur bra 50% faktiskt är denna säsong.

Sen finns det så klart saker som påverkar tabellplacering för det. Man kan ju spela hur bra som helst men ändå har världens sämsta målvakter. Men över tid stämmer corsi-tabellerna ganska bra med ungefärlig tabellplacering också. Plats 1 i corsi hamnar oftast på plats 1-3 än 12-14 t.ex. Ta det inte som någon fakta för att Brynäs kommer hamna högt upp för det för det kan ingen säga att de vet något om. Det enda man kan säga är att Brynäs BORDE ligga högre upp i tabellen om man ser till corsi-historiken över tid.

Edit:
Ska man ha mer "exakt" statistik bör man ta hänsyn till skotteffektivitet och räddningsprocent också. Ett lag kan bestå av usla skyttar också t.ex.

Sv: A proposito de nada
Erat: Bra tabell.
Men vad visar den?

Nån sorts corsi?

Jag läser Gavves statistik, men blir inte alltid klokare av den.
Säger mer om mig.. Är dålig på siffror så.

Men bra att du visar👍

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: Jag hackar på skribenter som själva sitter och hackar dygnet runt om hur usla alla är, så jag ser ingen större anledning till att fylla på kvoten av tjatiga yrkeshackare. Den är tillräckligt stor som den är.
Alla som ser matcherna har nog redan sett att vissa saker fungerar dåligt, andra bättre. Precis som det brukar vara i alla lag under en säsong.
Problemet med dom som är mest gnälliga och känslomässigt styrda är nog en själv, om man är en sån supporter.
Först jagar man upp sig inför säsongen, konstaterar att man värvat kanonbra (iaf på papperet), underskattar motståndarna och saknar vanlig ödmjukhet inför en kommande säsong.
När det sen går lite troll i grejerna med ett halvt nytt lag och dom egna alltför snedvridna förväntningarna inte infrias, ja då är det spelarnas och tränarnas fel när det istället är man själv som kanske har haft helt felaktiga och överdrivna förväntningar.
Underbar logik...

Sv: A proposito de nada
Jag hade varit mer orolig för säsongen om vi låg i botten av den här tabellen.

Fortfarande jäkligt övertygad att vi kommer klättra och att Alcén & Co jobbar som illrar.
Uppladdat:

500x0-screenshot2025-10-22-10-29-18-858comandroidchrome.jpg


Sv: A proposito de nada
Huge:

" Tröttsamt att du på allvar tror att man inte kan se några brister i laget "

Jag syftade på dig att du aldrig någonsin är kritisk till Brynäs utan att du istället har satt i system att hacka på andra skribenter som faktiskt törs kritisera Brynäs.

Jag tror säkert du ser innerst inne också hur dåliga Brynäs faktiskt är just nu men skriv det då istället för att hacka på de som faktiskt kommer med ytters befogad kritik.

Sv: A proposito de nada
ellis: jag håller med att man även nör det går bra ska kunna framföra kobstruktiv kritik osv..
Men att punktmarkera vissa spelare ...som t ex Erik K Indy Djoos o bara spy galla om hur dåliga de är ..att välja att se när de endast gör misstag o inte se en bra passning inte se räddningen är i mina ögon inte konstruktivt utan bara massa skitprat
Jag har själv spelat ...tränat o varit tränare o i mina ögon växer spelare i trygghet o i en konstruktiv miljö.
Se på Mjällby ...se på Brynäs..när en anda ..positiv anda får råda.
Om sen vissa här inne ser det som att man inte vill se brister så är de personerna väldigt fel ute i mina ögon
Övertygad om att Brynäs varje dag jobbar med att förbättra och att Alcen letar efter en back som ska PASSA in....
Brynäs har genom åren gjort en del märkliga rekryteringar och jag hoppas innerligt att det är slut på det.

Sv: A proposito de nada
mattias - 74: "Vi har sådana supportrar hos oss också, ganska tröttsamt faktiskt att vissa bara gnäller på de som gnäller utan att själva se några brister i laget man håller på."

Tröttsamt att du på allvar tror att man inte kan se några brister i laget bara för att man inte sitter och tjatar/gnäller/grinar om bristerna i varje inlägg dagarna och nätterna i ända. Typ...

"Mitt tips är att inte lägga energi på honom öht"

Sa han som själv verkar lägga mkt energi på ngn som "ständigt försvarar laget"
Kanske dags för dig att anamma rådet från Brynäsgubben: tala med ngn om ditt problem...

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det handlade väl om riktade påhopp direkt mot familjen, så det var långt över gränsen för vad som är ok.

Sv: A proposito de nada
ellis: Kommer ihåg att Källgren och hans familj tog illa vid sig av skriverier om honom på sociala medier förra året.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Ditt påstående att folk här inne klagar även när det går bra, typ förra säsongen, är bara orättvis osanning. Att man även i ett Brynäs i medgång kan framföra detaljer till ytterligare förbättring betyder inte att såna synpunkter ska ses som illa ment missnöje.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Ja, Brynäsgubbens råd att prata med ngn om sitt eget välmående är inte alls dumt.

Om hans eget välmående nu blir så oerhört negativt påverkat av att han blir kallad för ”gnällig” härinne, borde han absolut lyda sitt eget råd och hitta ngn som han kan dryfta sitt problem med.

Tittar man dessutom på det sannolikt helt riktiga som munkas tar upp i sista meningen i sitt inlägg, om att vardagen hos många verkar påverkas oerhört negativt av att Brynäs inte presterar som man själv förväntar sig, ja då borde ju ett sånt ”problem” som man ev har vara en ännu större anledning till varför man borde prata med ngn om saken…😉

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: nu skrev jag ju att jag har hållt på Brynäs sen 60 talet...o det var ganska nycket UPP
I börjab.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: så kan det va MEN väldigt ofta skriver Munkas o andra även negativt o hittar fel ÄVEN när vi vinner serien o går till final...
Så är det någon som behlver gå o prata med ngn så är det väl de personerna eller ?

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe:

" I övrigt håller jag med munkas, det är helt sjukt hur mycket folk gnäller på andra skribenter om de inte skriver spaltmeter positivt om Brynäs "

Detta är tyvärr vanligare än man tror

Kommer alltid finnas personer som försvarar sitt lag i vått och torrt.

Jag skrev ett inlägg på en Leksandssida på Facebook för ett tag sedan om att jag tycker man skall bänka eller ta C av Cehlarik då han bara åker runt och glider och verkar allmänt oengagerad och är fullkomligt värdelös

Jag fick då till svars att jag var " gnällig, ingen leksing, m.m "

Man gnäller ju inte om man kommer med konstruktiv kritik gentemot spelare, ledare m.m

Det är ju uppenbart att tappet av D'Astous och Söderström är stort, det syns ju på isen, det borde de flesta se även om man är Brynäsare eller supporter till andra lag också

Ni behöver såklart få in 2 backar som kan ersätta dom om ni skall få bukt med försvarsspelet, annars kan det bli en tråkig säsong för er tyvärr.

Jag tror Munkas är lika mycket Brynäsare som någon annan här inne oavsett vad han skriver, dessutom så måste man ju erkänna att det inte alls set bra ut vare sig för Leksand eller Brynäs i nuläget.

Att det finns personer som Huge som ständigt försvarar laget får man leva med.

Skulle ni missa slutspel så kommer Huge skylla på otur, felstudsar och domare och fan och hans moster.

Vi har sådana supportrar hos oss också, ganska tröttsamt faktiskt att vissa bara gnäller på de som gnäller utan att själva se några brister i laget man håller på.

Mitt tips är att inte lägga energi på honom öht

Bättre att fokusera på annat.

Till sist vill jag bara säga att jag är övertygad om att ni kommer igen och kommer klättra i tabellen och att jag har full förståelse för de som kritiserar Alcen att han inte värvar in nya spelare på backsidan.

Det är hans jobb.

Ha en trevlig dag.

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: "Om ni överhuvudtaget påverkas av vad folk skriver här inne till den grad att ni måste skriva om hur mycket sagd person "förstör" så bör ni se över ert välmående och kanske prata med någon."

Sen är det ju inte svårare än att bara ruska på huvudet åt någon man inte håller med om (som man vet inte kommer ge sig) och gå vidare med sitt liv. Om man gång på gång på gång fortsätter argumentera emot kommer det inte ge något mer än att man får huvudvärk.

Jag vet att jag inte håller med alla här inne. Jag vet också att det finns folk som inte håller med mig. Och det är helt fine för mig ändå. Om jag vet att person X enbart är negativ vad man än skriver så behöver jag ju inte svara på den personens inlägg om jag nu tycker det är jobbigt. Jag kan ju fokusera på 99% av alla andra inlägg istället helt enkelt.

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Upp och ner? Mest nere, det kan vi iallafall vara överrens om...?

Brynäs har haft två 4 chanser under 2000-talet att etablera sig som topplag. 11/12, 13/14, 16/17 och 24/25, samtliga gånger har man misslyckats att följa upp med en bra säsong.

I övrigt håller jag med munkas, det är helt sjukt hur mycket folk gnäller på andra skribenter om de inte skriver spaltmeter positivt om Brynäs.

Om ni överhuvudtaget påverkas av vad folk skriver här inne till den grad att ni måste skriva om hur mycket sagd person "förstör" så bör ni se över ert välmående och kanske prata med någon.

Sv: A proposito de nada
munkas: Det kan väl helt enkelt bli lite störigt att ständigt läsa hån och raljerande från våra egna led om hur kassa Brynäs är. Det har väl i omgångar varit tufft nog att vara Brynäsare ändå.

Är inte själv guds bästa barn, men om jag ska "smågnabbas" gör jag ju hellre det med motståndarsupportrar. Men, to each its own eller vad man nu säger.

Håller dock kraftigt med om att den där sista backen borde varit på plats sen länge.

Sv: A proposito de nada
munkas: spännande att höra om du tycker att du gnabbas på en hygglig nivå...tycker du mer trakaserar främst Alcen och Djoos...
Jag har följt Brynäs sen i slutet på 70 talet o det har varit upp o ner..som det är för alla lag...så du kan ta ut den sminkande grisen

Sv: A proposito de nada
Stefan R 63: Men lägg ner att försöka analysera en person via inlägg på ett forum. Herregud…
Jag antar att sanningen sticker i dina ögon då du är en av de obotliga optimisterna som gör allt för att sminka grisen som just nu ligger en poäng ifrån kval.
På ett forum finns det alltid personer som är överdrivet positiva, negativa, seriösa, oseriösa, analyserande eller bara jävligt impulsiva. Det är väl charmen med ett forum, plus att det kan vara lite roligt att smågnabbas lite fram och tillbaka så länge det sker på en hygglig nivå.
För vissa kanske några år av kravlande i bottenträsket av SHL och ständigt hot om nedflyttning passerar förbi med en lätt axelryckning. För andra kanske dessa perioder påverkar vardagen på ett mer omfattande sätt.

Sv: A proposito de nada
munkas:
"Ahhh, doften av nyrik förening!"

33 miljoner...

Sv: A proposito de nada
Trallgöken: nja ...för några år sedan var Munkas lite smårolig men ingen stå uppare är rolig om han kör samma skämt år ut o år in...mer en bitter person...
Scrolla hans inlägg så ser du nog att allt inte är komiskt och ironi.
Det är enbart tråkigt att läsa hans inlägg när han hånar o förlöjligar spelare ledare och hela Brynäs.
Att skriva så om någon/något man egentligen ska gilla och älska! Vad säger det om en människa tycker du?
Skulle du vilja ha Munkas som vän...som alltid hånar ironiserar....? Skulle du vilja prata med en sån person när du ej vet vad han egentligen menar...
En människa som alltid tror sig ha svaren...
Som vet hur allt ska va...
Som med facit i hand ...säger Vad var det jag sa?
En person som skriver inlägg på inlägg när det går dåligt men många många förre när det går bra ..

Sv: A proposito de nada
Trallgöken: Att DU inte fattar att det är noll komik och noll ironi.
Bara trist magsurhet från en alltför känslostyrd gnällspik, nåt som han försöker dölja bakom en fasad som låtsas vara ”ironi”….

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: ” Framförallt, en svinvass första med Bäckis, SIlfver o LP. Hot att det blir mål varje gång dom är inne på isen.”
Du fattar att de kommer ställas mot motståndarnas bästa femma som sannolikt är betydligt tempostarkare?
Eller du kanske menade mål bakåt?

Sv: A proposito de nada
ELFBIF: Att ni inte fattar att det är både komiskt och ironi i munkas kommentarer .

Sv: A proposito de nada
munkas: Fattar inte hur du orkar.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Det skulle kunna vara som du säger. Eller så kan det vara så att 2 toppbackar, som loggade runt 25 minuter per match, plus en riktigt stabil målvakt blev utbytta mot 2 liter mellanmjölk och en schweizerost.
Att Alcen skulle byta ut 5-6 spelare ser jag som en utopi när han inte hittat EN spelare på 5 månader…

Sv: A proposito de nada
willyyoung : Just nu verkar det vara AJF, Scott, Bellows.

Sv: A proposito de nada
Peja: ” Nja, det som är sämst för stämningen är att förlora matcher.”

Jag har inte specat vad som är värst för stämningen så det fanns inget ja eller nej eller nja i det.
Egoister som spelar för sig själv eller för många som pinkar revir på grannens tomt kan välta stämningen i ett vinnande lag på lång sikt också. Mer än ett samsvetsats lag kan göra i motvind.
Så det är inte svart eller vitt även om förlora flera matcher i rad aldrig kan vara av godo.

Sv: A proposito de nada
munkas:
” 5-6 usla värvningar och sen pannkaka.”

Så din slutsats är att nyförvärven är orsaken till att vi ligger där vi ligger, säkert tycker du det för de som är kvar var ju med i ett vinnande lag, eller hur? Så därför är inte de bidragande till den dåliga starten?

Bara en reflektion, det kan inte vara så även de som var i ett vinnande lag i fjol kämpat i motvind?
Kinnvall har väl lyft sig offensivt. LP överpresterar mot förväntan just nu men inte initialt.
Men har silver varit lika bra i år som i fjol eftersom han lirat med Larsson och Lindblom? Vilket också då inkluderar om Larsson och Lindblom varit lika bra eller inte?
Axel Andersson, har han varit lika bra, och är Djoos frälsaren han inte blev ifjol? Osv osv

Kan det inte lika gärna vara att vi inte var lika förberedda som våra motståndare första matcherna som kollektiv och därför kollapsade vi. Kanske för att många kom från liten rink?
Kan det ha skapat fröet till den spiral vi nu är inne i?
De gamla som legat i botten förr har sett detta nedåtgående spiral förr; och kanske just de redan är mentalt i samma krissituation de varit i förr? Det är väl inte omöjligt? De vände inget förr heller.

Dvs det är lite onödigt att säga de nya är anledningen till allt. Kanske de kunde varit kungar i fjolårets lag.
För ingen är extremt sämre än andra i laget. Eller sticker ut som en frälsare. Självklart har alla olika ups and downs men ingen har väl varit the king in the ring än, eller hur, så vinkan peta ut syndabockar så klart som du gör.

Delia var kanske inte redo på liten rink, och med de kollapser han gjorde i början så kanske det inte är anpassningen till rinken som är största problemet längre utan historiken och kravet att prestera i mental motvind?

Men du kan också ha rätt - de är totalt jävla klappkassa och allt är deras fel.
Så om vi bryter med dessa 5-6 och värvar nytt så är vi ett topplag igen som tar rygg på indianerna?
Jag är långt ifrån säker på det.

Sv: A proposito de nada
munkas: prata inte med den här killen. Han motbevisar sin intelligens och sitt hjärta för laget gång på gång. Han är hopplös. Ignorera han.

Sv: A proposito de nada
willyyoung : På torsdag ställer vi Europas dyraste fjärdefemma på isen med AJF, Scott och Bellows. 7-8 minuters speltid för runt 800 tuss.
Ahhh, doften av nyrik förening!

Sv: A proposito de nada
ELFBIF:
Hur kommer 4:e linan att se ut?
Hoppas på AJF-Scott-Sverre.
Dom 3 första ser äntligen rätt ut...

Sv: A proposito de nada
Dallemas: Framförallt, en svinvass första med Bäckis, SIlfver o LP. Hot att det blir mål varje gång dom är inne på isen.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Man får ju hoppas att de tempot visar sig på torsdagens match då jag upplevt framförallt BP och PP som extremt lågt tempo från Brynäs sida. Jag hoppas vi likt Frölunda och Skellefteå börjar med tok hårt presspel mot puckförare i BP, och ett mycket mindre stillastående statiskt PP med högre pucktempo.

Sv: A proposito de nada
lapad: Att Sasse uppfattar tempot som högt på en träning är dock bättre än att Sasse uppfattar tempot som lågt på en träning.
Gammalt djungelordspråk.

Sv: A proposito de nada
Värt att nämna att flera målvaktsnamn som funnits lediga numera har skrivit kontrakt med andra lag. Armalis hamnade i Ilves och Juvonen hamnade i Kölner Haie i Tyskland.

Sv: A proposito de nada
lapad: "Nej, men du har en tendens att attackera folk så fort man kommer något som du bedömer vara klagomål eller negativt mot ex coacher, Alcén osv. Du säger lite emot dig själv nu."

Kan isf inte se att den tendensen skulle vara nåt annorlunda fenomen än tendensen man ser hos dig och många andra yrkesgnällare som klagar och gnäller på spelare, tränare och sportchef dagarna i ända härinne.

Så nej: jag säger inte alls emot mig själv.
Det är bara du själv som har noll självinsikt när du inte kan se samma tendens hos dig själv...

Sv: A proposito de nada
lapad: Sasse är väl bara en onyanserad läktarcoach i mängden. Vad vet han…?
Det är ändå lite fascinerande hur så pass få felvärvningar kan ställa till med så mycket skit i ett lag att det blir expresshissen från toppen till botten.
5-6 usla värvningar och sen pannkaka.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Varje gång GD med Sasse rapporterar från träningar skriver han om att det är högt tempo men likväl förbannad torskar vi matcherna. Det kanske går för fort för Sasse, hahahaha

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag vill inte vara överdrivet negativ, men nu har ju Alcen börjat lägga till "Vi ska ha in en back till INNAN FÖNSTRET STÄNGER" - Så jag har absolut noll förväntningar på att det kommer in någon alls, möjligtvis en breddförstärkning från typ finska ligan en vecka innan fönstret stänger.
Om det vore någon ens i närheten, varför skulle han då börja tillägga "innan fönstret stänger" nu?

Sv: A proposito de nada
spolaisen: Blå Gottan kanske var ett bra forum - öl och högt i tak och personal som hade stor vana av skärmytslingar bland gästerna (fasen nu börjar man ju längta tillbaks) 🙂

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:

"Klart en offensiv pp-back, en målvakt, målgörande forward osv osv kan bättra på viss statistik, men också skapas nya interna konflikter,
Och mycket sällan är en en eller två spelare någon större skillnad, ej heller nya tränare."

vill minnas att Brynäs storhetstid handlade om konkurrens om platserna i laget
Var någon missnöjd så kunde man ta upp detta i ett forum där det var högt i tak och
där öl ingick, så man kunde säga sitt...
nu har vi en tystnadskultur, som leds av folk som inte vill bli ifrågasatta och då stannar så småningom allt...Nästa Hockeyallsvenskan

Sv: A proposito de nada
de Haan.... Grämer mig fortfarande.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Klart den backen förmodligen vore dyr, men samtidigt pratar vi om ett kontrakt på dryga halvåret och ganska drastiskt ökade chanser att nå framgångar och därmed öka intäkterna.

Gällande Växjö-matchen så blir boxplay nyckeln. De har bevisligen ett bra powerplay och de gjorde ju 4 PP-mål på Brynäs i premiären. Det kommer inte spela någon roll hur Brynäs spelar i fem mot fem om man läcker på det sättet i BP.

2923643 · »