1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778652 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2395673

Sv: A proposito de nada
Makita: Jag skulle gärna ta Vesalainen. Tycker Brynäs har tre bra lirare i Rödin, Timashov och Palve. Vesalainen vore ett bättre komplement till dessa.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Komarov och Mäenalanen är de två forwards som vi vet Alcen jagat och båda dessa har väl karaktären av powerforward. Stora, starka och bra på skridskorna. Det borde rimligen tala mot Palmu och hans 168cm.

Jag har dålig koll på Vesalainen, men han verkar ha rätt storlek.

Sv: A proposito de nada
Peja: Vesalainen spelade dessutom ihop med Oula Palve 17-18.
Dessa herrar slutade 1:a och 2:a i den interna poängligan.
Palve: 13+31 & Vesalainen 19+20.
Verkar ha varit en fruktad duo :)

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: Att Brynäs kommer att "tappa i stort sett alla tongivande spelare inom 1-2 år eftersom nästan alla kommer att ha lagt av då" var väl en extrem överdrift men var kanske inte meningen att ta bokstavligt. För all för all del ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)