1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778804 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2449676

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: "En sådan domarmiss"? Det är ytterst tveksamt om det var ett felaktigt domslut överhuvudtaget, jag tycker Huge lägger fram goda argument för att domarna gjorde helt rätt. Däremot klantade Brynäs till det rejält vid 2-3-målet, vilket på intet sätt var domarens fel. Spelarna som har C och A på bröstet kan kommunicera med domaren, resten måste kunna hålla truten, oavsett hur provocerade de blir av (upplevda) dåliga domslut. Det är alldeles för kostsamt att åka på dessa gnällutvisningar som Brynäs har gjort vid flertalet tillfällen under säsongen. Det blir mycket "korpen" över att massa spelare utan bokstäver på bröstet åker omkring och gnäller.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Säger ingenting om själva målsituationen, där går vi bort oss.
Däremot hade inte situationen uppstått med konsekventa domare. Linjemannen hade 4-5st ytterst märkliga icings, inkl. den som föranledde till målet.
Är inte den som brukar klaga eller skylla förluster mot domare, men när det är ett sådant tydligt fall så kan jag inte låta bli.
Du får gärna tycka att domarn gjorde rätt, du gillar att gå emot strömmen så det är helt ok för mig. Vi ser olika på situationen uppenbarligen.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
DIFFEN: Kanske inte så svårt för Leksand att göra vinst när de har massa sign off-bonusar som andra har i budget och betalar ut medan de skapar avbetalningsplaner över x antal år? De skjuter ju upp stora utgifter som andra hade betalat samma år.
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)