1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778648 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2471908

Sv: A proposito de nada
{7981}: "Zappaholic: är inte speciellt förtjust i att sparka tränare under säsongen då det oftast inte blir bättre.
Men nu känns det som man måste göra något för att få till en förändring (Einstein talessätt att göra samma sak men förvänta sig olika utfall)
Vad finns på marknaden?"

Med mina soffcoachögon är det HV ändrat att man spelar mycket tillbakadraget i början av matcherna - och man förlorar med nya tränarkonstellationen skotten i varje match - men ger sig själva chansen. ...Och lite längre fram i matchen kliver man fram.

Jag tycker inte att man ska sparka Manner - han har ett mycket stort hockeykunnande och hela spelarorganisationen på herrsidan bär hans prägel. Det sägs att det var önskemål från spelarna som gjorde att man valde ett mer offensivt spelsätt i år. Rödin var ju kritisk i intervjun efter matchen idag mot att man "pinchade i tid och otid" och det var ju något som misslyckades redan på Peter Anderssons tid. Både Bertilsson och Kinnvall har ju lite problem med tempot och det var lite märkligt att de parades ihop mot Linköping. ...Och pinchar de och hamnar det minsta fel är det ofelbart en jättechans för motståndarna. De hinner inte ikapp.

Brynäs hade stora framgångar med "muren i mittzonen" som man satte upp förra året. För att rädda kontraktet tror jag man måste tillbaka dit. ...Och det är ett spel man behärskar mycket bra. Detta parat med lite av HV:s nya tänk tror jag ger en god chans att hänga kvar.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Malken: Bra och kunnig analys. Undrade själv härinne inför matchen hur man skulle spela idag: stänga mittzon eller checka hårt för att störa deras backar tidigt?
Blev det senare men tyvärr så gör dom 0-1 på första skottet efter att vi pressat på bra och borde ha tagit ledningen istället.
Ny press och bra chanser när Limpan sen gör en tavla, 0-2 och det blir rejäl uppförsbacke.
Fortfarande bra energi och fart på spelarna, skapar en hel del men det är för ineffektivt samtidigt som Juel med både tur och skicklighet stänger igen.
Resten kändes som att dom spelar av det hela lite på säkerhet och ett litet hopp tänds efter Ljungens 1-3. Han verkar vara den enda just nu som har krutet torrt och har det avslut som man skulle vilja se från ett par andra forwards.
Blir det Malmö i kval så känns dom helt klart hanterbara, om vi har samma fart och energi i spelet som idag plus att vi sätter chanserna.
Nån gång måste ju även den biten släppa, tycker man...

Sv: A proposito de nada
Malken: Exakt! Vad fasiken hände med det effektiva styrspelet? Det borde väl ha blivit rätt uppenbart tidigt på säsongen att Brynäs inte är tillräckligt kompetenta för att spela det spel de spelar nu. Varför gör man ingen förändring?

Ser man till dagens match så blir man ju mörkrädd om det här var Brynäs gameplan. Vi kliver på helt huvudlöst i anfallszon och tom backarna tryckte upp stenhårt. Hur fasiken kan man spela på det sättet mot ett lag som slår om stenhårt på kontring?

Sv: A proposito de nada
Malken: men snälla du . Om du ser att den taktiken funkar för Hv 71..o det funkade för oss förra året...men vi spelar inte så ..och vi tar inga poäng Är det inte Manner som ska säga.. att vi ska spela det spelet och gör det inte? Vad tyder det på tycker du?

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Bengt Ramen: Det är aldrig självklart att erbjuda 2 år till en 35-åring, och heller aldrig självklart att erbjuda 2 år till någon som nyss har haft en allvarlig knäskada. Om man slår ihop båda faktorerna är det snarare självklart att ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)