1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778258 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2543031

Sv: A proposito de nada
Har aldrig varit med om maken - föreslår valberedningen en av sig själva?
Oavsett person så känns bara det otroligt fel!
Klart han ska ju röstas in också lyckligtvis, men det måste betyda att de inte kunde hitta NÅGON till posten annars är det ju under all kritik att valberedning nominerar en av sig själv.

Förövrigt
Själv anser han sig ha kunskap om vad som behöver förbättras i föreningen - har Svedman analyserat klart vad som gått snett under alla är bakåt eller kan Conny detta ändå?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx:
" Har aldrig varit med om maken - föreslår valberedningen en av sig själva? "

Känns lite som klubben för inbördes beundran.
Du är bäst NEJ du är bäst.

Tydligt är att något är ruttet i Sveriges bästa och ädlaste hockey förening.

In med nytt blod tankesätt osv rensa ut prestige mm innan vi som förening endast tillhör historieböckerna....

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag har alltid gillat Conny och kanske är han det bästa alternativet, men har alltid trott det är ett stort ”no no” för en valberedning att nominera sig själva. Känns märkligt och bra med nomineringen på en och samma gång. Lite typiskt Brynäs.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Valberedningen har uppenbarligen noterat ett behov av mer sportslig kompetens i styrelsen samt noterat nedgången av sponsorintäkter de senaste åren. Det är väl klart att valberedningen med Conny kan föreslå kompetenser och personer för att förbättra den situationen utan att föregripa analysgruppen. Det står även tydligt att valberedningen inte vill föregripa analysgruppens arbete.

Alternativet skulle vara att valberedningen föreslår ordförande och ledamöter på måfå för att ingen kan identifiera eller tycka någonting tills analysgruppen är färdigt.

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: det är mycket märkligt. Ryggdunkarnas IF osv. Känns spontant oseriöst att nominera sig själv.

MEN, han har full insyn och kort startsträcka. Man kan även se det från andra sidan, ska han vara den enda personen som inte kan bli vald för att han varit ordförande för valberedningen? Det är ett ganska svårt uppdrag. Jag har inget bättre alternativ och tycker alltid att han gjort ett bra intryck som ordförande för valberedningen. Johan L känns också rätt.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)