1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778602 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2606021

Sv: A proposito de nada
Huge: "På ena sidan har vi hockeyvärldens sofftyckande amatörer, som tror att dom kan bättre och är mer insatta i Brynäs interna arbete än vad Gällstedt och övriga yrkesverksamma personer med mångårig erfarenhet är.

På den andra sidan munkas (mannen som lever för att raljera, dissa och grina som en bortskämd 7-åring på ett hockeyforum), när Brynäs inte spelar som han vill"

Hockey världens sofftyckande amatörer är på en sida och munkas på den andra sidan. Vilken sida representerar vad? Vad är dom inte ense om?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: "Hockey världens sofftyckande amatörer är på en sida och munkas på den andra sidan. Vilken sida representerar vad? Vad är dom inte ense om?"

Nja, båda sidor representerar nog samma sak
Konstaterar bara att den tredje sidan där dom nyanserade och sansade bedömarna sitter, klurar på vem från den ena eller andra sidan som är mest okunnig, onyanserad och gnällig.
Är väl den nöten som kan bli lite svår att knäcka i det här fallet....

Sv: A proposito de nada
En sak man hör ganska ofta av tränare i lag med någorlunda bra målvakter är: "vår(a) målvakt(er) ger oss chansen att vinna varje match"
Eller iaf något snarlikt detta uttalande.

Det har jag inte hört från någon av Brynäs tränare sedan Erssons dagar...

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel:
Skojar du?
Ni har ju nästan hela laget klart.
Som jag förstår Alcén är målvaktssidan klar och på backsidan ska det tillkomma en back (som också egentligen är klar). Det är typ bara ett par forwards som saknas och så är ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)