1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778300 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2617804

Sv: A proposito de nada
Malken: "Ja, och jag tycker att backarna har börjat agera mer rätt."

Ja, det är ett mysterium att Brynäs påstådda "kaos i försvarszon" upphört när man inte har en mv som gör tavla efter tavla bakom sig.

Verkar som att skotten man får mot sig inte får "konstiga toucher" längre heller. Eller för den delen att skotten inte är otagbara längre.

Märkligt sammanträffande!!!

Såklart stor ironi (som jag hoppas alla förstår) men min ståndpunkt har sen säsongsstart varit att Brynäs inte haft ett försvarsproblem - endast ett mv-problem. Nu när man har en "normal" mv så ger BÅDE offensiv och defensiv laget chansen att vinna matcher.

Att Brynäs skulle ha ett försvarsproblem är bara ett luftslott signerat gammelsmurf golfboll.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: "men min ståndpunkt har sen säsongsstart varit att Brynäs inte haft ett försvarsproblem - endast ett mv-problem."

Så du tycker att vårt försvarsspel över hela banan inte har uppvisat några problem då?
Trots att tränarna tjatat om att just försvarsspelet har varit alldeles för dåligt, även om det börjat se bättre ut nu dom senaste matcherna?

Att Brynäs inte haft några problem alls med försvarsspelet är nog bara ett luftslott signerat en enögd vaktmästare som under 15 år sysslat med "hockey"
(läs: spola isen på nån lokalrink...)

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Det blir dock spännande att se hur länge det dröjer innan man väljer att bänka Clara och åter låta Limpan agera utespelare. Galenskap! Låt Clara fortsätta spela, han blir bara bättre och bättre medans Limpans karriär är på väg utför.

Sv: A proposito de nada
Ove Myling: Du har helt rätt. Man märker direkt vilka som inte har egen erfarenhet av lagidrott.
En osäker målvakt som sprider osäkerhet smittar av sig i hela laget, gör att försvaret får över analysera varje situation. Blir statiska. Irritation i båset. Sprider sig som pesten i hela laget när en målvakt ger bort mål och matcher om vartannat.
Titta vilken stabilitet vi uppvisat nu i egen zon och Clara gör.
Klart att Lindbäcks frånvaro ligger bakom denna uppsving.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: han finnen har väl ett par nhl-säsonger i närtid när han producerat bättre än Kempny gjorde i Ahl, är åtta år yngre och har 20 poäng på sista 24 matcherna.

Han kan ju suga ändå men det är rätt högt ställda krav om man inte tycker att han är en klar uppgradering
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)