1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778238 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2642869

Sv: A proposito de nada
Ser förresten att GD lagt ut en artikel (låst så kan inte läsa hela) om Alcén och målvaktsfrågan. Inte omöjligt att det kommer in 2 till målvakter alltså vilket förvånar mig om så är fallet.

"Brynäs sportchef Johan Alcén siktar fortsatt på att få in en bra målvakt intill Damian Clara.
Det kan till och med bli två till – utöver Filip Lindblad som Brynäs nu registrerat och får använda vid behov.
– Vi får se. Minst en till ska in. Men inget är uteslutet, vi kan avsluta säsongen med tre målvakter, säger Alcén som också berättar att Brynäs fortfarande kan namnge en målvakt från SHL."

Edit: Glömde länken
www.gd.se/2024-02-01/alcen-om-doldislosningen-och-planen-framat

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve: ” Ser förresten att GD lagt ut en artikel (låst så kan inte läsa hela) om Alcén och målvaktsfrågan. Inte omöjligt att det kommer in 2 till målvakter alltså vilket förvånar mig om så är fallet.”

Lite snabbt sammanfattat av vad Johan säger i intervjun,
Niklas Lundström han finns med över de målvakter vi tittar på. Mer än så säger jag inte just nu. Men svaret öppnar såklart upp för att det finns förhoppningar och spår om ännu lite hetare målvakter.
Och att han stänger inga dörrar för få in en SHL målvakt,
Sen att han letar efter en forward men ser positivt på att Vesel verkar komma tillbaka snabbare än vad först var fallet med hans skada…

Sv: A proposito de nada
Gavve: oroväckande tyst vad gäller ny(a) utespelare, SSK värvar, Dif har värvat 2 nya, såg dessutom intervju med Stoppel, dom ska in med 1 back samt 1 forward till, och då ska det vara tunga värvningar enligt honom, kan lova att Löven kommer oxå komma med nya namn, jag är inte så säker på att Alcen har något att presentera innan 15/2, han ser kanske Tylerx2 som nyförvärv? Nån som har nån annan tro? peppa gärna känns lite oroligt faktiskt 😳

Sv: A proposito de nada
Gavve: Har Alcén missat att det är från SHL man ska ta in tredjemålvakten som ska registreras? Närå, jag gillar Lindblads stats (har ej sett en match med honom dock) och vet att jag pratade om honom som ett alternativ i somras när vi jagade backup till Limpan. Antar att Lundström blir vår tvåa. Så länge Clara håller bör vi inte ha något att oroa oss för.

Nu vill jag se två stora elakingar som gillar att stångas framför mål bara så blir det nog bra till slut. Gissar att det sistnämnda inte kommer inträffa pga "stretchningen".

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)