1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778514 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2664573

Sv: A proposito de nada
Berge:"Får Brynäs chansen att välja Almtuna så väljer de Almtuna.
Går det inte att välja Almtuna för att de åkt ut så kommer Brynäs välja Nybro eller Kalmar.
I vilket fall som helst ska Brynäs vinna 4 raka.
Det finns två lag jag är rädd för inför slutspelet, och det är Djurgården och Björklöven. Resten av lagen ska inte kunna vinna bäst av 7 mot Brynäs. Ur det perspektivet vore det väldigt trevligt om AIK kan slå ut löven och Mora kan ta ut Djurgården redan i kvarten."

Nybro borta är ingen självklarhet, dessutom HAs bästa och mest erfarna tränare väldigt tunga hemma, jag hoppas på fyra raka men min hockey IQ säger mig att så blir inte fallet..
Vi kommer att vinna i en serie av sju i mot både BIK eller Nybro men det kommer inte bli lätt och absolut inte i fyra raka....
Bra uppvärmning inför semifinalen som kommer bli ännu tuffare..
Vi är seriesegrare därmed har vi hemma fördel vilket kommer bli så viktigt och troligt att bli avgörande....

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
J-S: Almtuna eller Kalmar vore helt klart bäst för Brynäs. Nybro har varit en mycket tuffare motståndare, men av någon anledning verkar Kalmar ha ganska lätt för Nybro. Kalmar har 3-1 i matcher på Nybro, så om de möts är chansen stor att Kalmar går vidare.

Brynäs har lätt för Kalmar, men Almtuna vore ändå bäst att möta i kvarten. De är inte lika bra efter sina spelarförsäljningar, spelar inte särskilt fysiskt och den geografiska närheten gör att det vore mycket mindre slitsam matchserie för Brynäs.

De mindre arenorna kan vara lite som obehagliga råttbon att åka till som motståndarlag, men Brynäsfansen dominerar alltid läktarna i Gränby när Brynäs är där.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jag har en vild ide!
Tänk om det är så att allt Alcen gör och planerar inte skrivs i media. Tänk om han har saker för sig i det dolda - som inte publicerats här på HS. Kanske spelare klara, spelare som tackat nej, har plan B, C och D ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)