1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778289 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2726833

Sv: A proposito de nada
Makita: Men om kommunikatören drar in mer pengar än den kostar. Är det fortfarande onödigt då tycker du? Det är ju tack vare kommunikatören såna som jag (bara exempel) kan prata med "klubben" och sponsra med ett säsongskort eller två för folk som inte har det lika gott ställt. SLO (exempel) ordnar väldigt mycket sånt som inte märks också. Tror dessutom Brynäs har en som bara jobbar med kommersiell kommunikation också (de hade i.a.f. det 2022 och vet ej hur det ser ut efter året i HA).

Om inte kommunikatören finns och pratar med oss (tar SLO som exempel här) måste ju någon annan ta av sin tid för att göra exakt det. Alltså prata med sponsorer, prata med supportar, prata med folk som bara vill ha info helt enkelt.

Sen kommer någon säga att Brynäs har fler än en "kommunikatör" (lite olika titlar) och så är det absolut. Det har jag själv tagit upp förut.
www.brynas.se/article/lt1asfs-1ekad/view
Det många missar här är att de flesta av dem har varit inom Brynäs organisation tidigare och bara får andra arbetsuppgifter. Det är alltså nödvändigtvis ingen kostnadsökning (självklart ny löneförhandling så liten ökning kan det ju bli) för att vi får fler kommunikatörer.

Sen kan man självklart diskutera i vad värdet är att ha X eller Y, det tycker jag är helt rätt. Men att säga att det är onödigt att anställa en kommunikatör? Det kommer i.a.f. få lite motfrågor från mig. Sen säger jag inte att man ska ha 273 kommunikatörer (Göteborgs stad, 2021) eller att fler ens är bättre, absolut inte.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: han finnen har väl ett par nhl-säsonger i närtid när han producerat bättre än Kempny gjorde i Ahl, är åtta år yngre och har 20 poäng på sista 24 matcherna.

Han kan ju suga ändå men det är rätt högt ställda krav om man inte tycker att han är en klar uppgradering
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)