1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446170 inlägg · 7966 ämnen

Inlägg: 2870463

Sv: SM-final 2 - Brynäs - Luleå
Svensson_62:
Jo skrev för nån vecka sen att snålt räknat borde vi hamna på mer än 20 mille över budget 😊

Svarskommentarer

Sv: SM-final 2 - Brynäs - Luleå
Horace76c: Nyfiken fråga här (jag har noll insyn och är nyfiken). Räknade du med kostnaden för att chartra flyg och sånt i slutspelet då? Menar inte att vi inte skulle gå plus för att vi går långt utan är mer nyfiken på hur mycket extra utgifter det blir för varje extra match.

Självklart fattar jag att vi tjänar på att gå långt. Men om vi går 1 miljon plus per match extra (en siffra helt tagen ur luften) och samtidigt har extra utgifter på 400 tusen per match så blir det ju en rätt stor skillnad i var vi hamnar över budget jämfört med om vi bara räknar med inkomsterna.

Och ta det inte som någon som helst kritik för det är det inte. :) Tänkte bara om du eller någon annan vet hur mycket extra det kostar per match också? Borta/hemma lär ju vara lite skillnad tänker jag?

Sv: SM-final 2 - Brynäs - Luleå
Är verkligen ingen ekonomiexpert, men låter som Leksand levt väldigt oansvarigt och högt över sina tillgångar? Att det saknas såna summor för att betala spelare kan inte tillhöra vanligheterna.