1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778687 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2877216

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Peja: Upplever att A-chanserna uppkommer nästan uteslutande på spelvändningar. Behöver bli bättre skapa A-chanser med fem motståndare på plats i anfallszon, där är det lite för mycket utsida. Men Luleå spelar ett väldigt bra försvarsspel… Här har katten varit ett starkt anfallsvapen under seriespelet där han har gjort sin gubbe och så skapat isyta och tid för pass eller avslut. Tyvärr har han inte fått till det spelet på samma sätt i slutspelet.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Neophyt: Där tror jag att Bulan har gjort läxan då dom vet att vi vill aktivera våra backar. Dom har satt hård press på Söderström och Dastou som då har fått svårt att komma till dom hetare lägena och vi hamnar då mer på utsida i det uppställda spelet.

Vi ska fortfarande nyttja vår styrka i spelvändningar när tillfälle ges och vi har möjlighet att spela bort dom med några snabba pass. I det uppställda spelet skulle jag dock vilja se en mer samlad attackvilja mot mål från fler spelare.

Tyvärr är det lite som det uttalande med Jonas Andersson som Peja hänvisade till tidigare att domarna tillåter Luleå att boxa ut ganska bryskt framför eget mål.

Då nivån nu är som den är så tror jag att vi behöver utmana deras backar ytterligare och ta oss in där även om det gör ont och på samma sätt vara tuffare framför eget mål.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Det lag som gör det första målet kommer vinna idag. Helt säkert. Otroligt viktigt psykologiskt mål.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Peja: Damlaget vara eller icke vara är en Noobrainer.

Minskar man på deras inkomster så kommer sposorpengarna minska med de dubbla.
Så vill man minska där.
Då är man dumsnål på riktigt.
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)