1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735850 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2877789

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Sportnisse: Laget har gjort en magisk säsong fram till det var 10 omgångar kvar. Nu är vi i final och då hade man hoppats på att sagan skulle fortsätta men just nu känns det som laget är nöjda och Luleås effektivitet dödar eventuella hopp.

Svarskommentarer

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
rafalski: Man kommer bara se tillbaka på den här säsongen med extrem bitterhet. Precis som mot HV förlorar vi vår försvarsgeneral i Berra.

Sedan blir vår obestridliga etta skadad.

Med detta hattande av målvakter och två offensiva backar som måste ta ett större ansvar i försvaret som de inte klarar av så blir det en omöjlighet att vinna.

Alla andra lag som var så avundsjuka när vi var skadafria skulle nog hellre ta Luleås situation än vår nu. Så jävla grymt, och bittert. En vanlig matchdag tar vi Luleå utan problem.

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Märks hur viktig Ward är för Luleå. Det var det som sänkte Frölunda också, trots spelövertag. Han har gjort några riktigt bra räddningar i rad nu på skott som lika gärna hade kunnat gå in. Hade det varit vårt målvaktsspel så hade nog 2 av dem gått in och då stod det 3-3 i matchen

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
rafalski: nu är det väl ändå läge att matcha stenhårt.

Bänka Djoos, Sundqvist, Kopacka och Indrasis

Sv: SM-final 6 - Luleå - Brynäs
Jag älskar det här jävla laget. Vi är inte körda än.