Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Det borde ju ge en liten hjälp när man skall skaffa sponsorer att kunna säga att man kommer att sponsra Sveriges mest populära och största ishockeyförening. Det borde ju också få folket i Gävle att vakna med en sådan kampanj eftersom 80 % av alla medlemmar verkar bo utanför Gävle.
Om alla medlemmar försöker värva en eller två nya medlemmar och folket i Gävle i alla fall försöker få in hälften så många medlemmar som finns utanför Gävle så borde det lyckas.
Det kanske inte ger så mycket ekonomiskt, vad gäller medlemsavgifter, men det borde ju ge en positiv publicitet i alla fall.