Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
SVT har en nyskriven artikel om det som tur var. Från mars i år!
www.svt.se/sport/ishockey/en-fjardedel-ska-kunna-leva-pa-hockeyn-extremt-nara-det-malet
"snittlönen för en SDHL-spelare på 16 330 kronor i månaden före skatt"
"23 procent har en månadslön på minst 22 500 kronor"
"41 procent av spelarna i SDHL har en månadslön på minst 14 300 kronor."
"36 procent av spelarna i SDHL har en månadslön på minst 3 000 kronor."
Tåls att tänka på att bara 23% av spelarna i SDHL har en lön de bedöms kunna leva på när vi pratar om att spelare där kostar pengar.
Det rör sig ju inte om några jättebelopp för spelarna när man ställer upp det så här i.a.f. Ca 3/4 spelare i SDHL måste alltså ha ett jobb vid sidan om hockeyn för att klara ekonomin. Sen fattar jag att det är lite missvisande då en del spelare säkert bor hemma fortfarande (ofta många fler yngre spelare i SDHL än i SHL) och därmed inte behöver jobb än då de kanske studerar samtidigt. Men vi kan väl säga att 10 spelare i SDHL är jämförbart med en okej spelare i SHL (163k) om man tittar på snittet.
Sen säger detta inget om vad Brynäs lägger på sitt damlag, eller Luleå eller någon annan. Utan snittet var det jag var intresserad av här.