1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 742247 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2896233

Sv: Silly Season 2025-26
Jugge: Mitt största frågetecken hittills är Scott som bumper I PP#1. Dels är hans skott lite klent där, dels kommer det bli mycket svårare att matcha honom i BP om han ska in och spela varenda PP. Det känns som att man saknar ett naturligt alternativ på den positionen, det är verkligen synd att varken Bellows eller Pettersson är rightare, då hade de varit klockrena alternativ där.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Håller inte med om Scott, ska inte glömma att han i grunden är en offensiv spelare. Och en av våra bästa framför mål, leftare inräknade. Kanske inte tyngsta skottet men träffar typ alltid mål. Hittar ytorna. Är smart. Det såg man senast, löser trängda situationer. Har svårt att hitta många fler mer optimala spelare för den rollen i hela SHL.

Sv: Silly Season 2025-26
Peja: Håller med, det finns tyvärr dåligt med alternativ till Scott som bumper i PP1. Och som du säger så har han ju en viktig roll i BP också. Vill minnas att i Caps så körde man TJ Oshie i den rollen. Kanske man kunde prova Kinnvall?

Gälla har ju sagt att vi har flera snabba spelare i laget och att det ska utnyttjas vilket får mig att tro att både AJF och Trivigno kommer spela BP. Sen har vi ju Vesel och Ölund på det. Så det kanske inte blir så mycket BP för den gamle Scott så här den sista säsongen.