1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736901 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2906755

Sv: A proposito de nada
Peja: Eller så kan man vända på det, att det finns en anledning till att han inte spelar där. :-) Jag förstår BIF-ledningen fullt ut, utifrån vad man ser att hans styrkor är. Mycket hellre en BP-spelare.

Men att han skulle kunna få PP-tid i ett annat lag, absolut. Och kanske även i BIF. Vill minnas att han fick prova lite kort i fjol.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
honken21: Bobby spelade över hela säsongen några sekunder i PP utslaget per match. 2 skott och 1 assist på sin yttersta lilla speltid.

Ungefär lika lite som Bertilsson alltså. Silfverberg, Larsson och Rödin låg alla över 2 minuter mer än Bobby. Kopacka och Schroeder strax under 2 minuter mer per match. Till och med Scott hade mer PP-tid förra säsongen.

Sv: A proposito de nada
honken21: Min poäng är att andra klubbar inte kommer ha några problem med att lova honom PP-istid för att få in en av seriens bästa offensiva spelare i spel fem mot fem, och att både Bobby och agenten troligtvis kommer att värdesätta en sådan sak när han skriver på nästa kontrakt oavsett vart det blir.

Om Brynäs ska kunna behålla en sån här spelare måste man nog ge istid i PP, oavsett vad vi supportar tycker om hans lämplighet att spela där.