1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778257 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2914153

Sv: A proposito de nada
Peja: Kinnvall har fortfarande en ganska defensiv roll i år sett till att han äter tid i BP. Han har över 2 minuter i BP per match (bara Hägg har mer i Brynäs). Säsongen han spelade i HV och gjorde massa poäng hade han i stort sett 0 BP-tid över hela säsongen.

Sen är det klart att han fick stå tillbaka i offensiven förra säsongen i och med D'Astous och Söderström. Men det är ju inte så att han slutat ha en defensiv roll denna säsong bara för att han har en större offensiv roll i år.

Även om han varit inne på många mål bakåt i BP så är det ju ändå imponerande att han producerar massa poäng framåt också. Jämför man med de andra backarna som ligger topp 10 så har många av dem i stort sett ingen BP-tid alls.

Topp 10 poäng bland backar och deras istid i BP.
Kinnvall: 2:02 (5+4)
Quenneville: 0:07
Pontus Johansson: 0:08
Rafferty: 0:00
Allard: 0:02
Pudas: 1:42 (2+5)
Axel Bergkvist: 0:16
LaLeggia: 0:00
Egli: 0:24
Tömmernes: 2:27 (1+5)

Sen kan man säkert argumentera för om Kinnvall verkligen är rätt person att spela i BP då siffrorna där inte direkt är bra. Det låter jag dock andra som kan det avgöra. Jag pekar bara på att han fortfarande har stor del i Brynäs BP denna säsong så ingen tror något annat.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve:Såg du inte Hockeykväll på SVT igår? Kinnvall borde inte få en minut i BP enligt Jonas Andersson och visade sekvenser och statistik för att underbygga sina argument. Sen framgick de att han å andra sidan är en av SHL:s bästa backar 5vs5 just nu.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)