1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 738959 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2914338

Sv: A proposito de nada
mattiask: Hittills har deras omdöme om Delia visat sig vara åt skogen fel. Man vill ju att Delia ska komma in och överraska positivt, men känslan är att han kommer släppa 3-4 mål i första perioden och bli utbytt. Hade mycket hellre sett Westman få chansen i SHL än att (troligtvis) vaska en till match med Delia.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Som många redan sagt innan är ju att om nu Delia med hela laget håller nollan hemma mot Zurich/Lions så är det ju ändå bevisat att det finns något.
Nu säger jag inte att Delia kommer växa ut till ett monster och att han ens gör hela säsongen i Brynäs.
Men något finns det där inne i den kroppen. Hoppas innerligt att han får chansen att visa det.
Ett av målen mot tex Malmö ska han ha, annars är det tex två superskott i vårt boxplay som inte många målvakter hade tagit.
Så det finns något där. Nu hoppas vi han får visa det idag!

Sv: A proposito de nada
Peja: Nej, han kommer släppa minst sex och bli utbytt vid 6-0 med sju minuter kvar av tredje när det är åt helvete för sent.

Sv: A proposito de nada
Ja ni… Ser inte ut att finnas några givna räddningsplankor denna säsong. Vi behöver ett gäng trepoängare nu för att hänga med.