1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739055 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2915093

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: "Är 41 skott på mål dåligt?"
Det beror ju på. Mer intressant att titta på xGF och de chanser som skapats. Men generellt sett är så klart 41 skott bättre än 7 skott, det är väl en sak som är säkert.

Till den matchen mot HV.
Färjestad borde ha gjort ungefär 3-4 mål i den matchen sett till xGF. Såna matcher kommer hända alla lag. HVs MV stod på huvudet och ingenting studsade rätt för FBK.

Det är ju dock mer rättvist att titta på skottstatistiken över tid (FBK först och motståndarna sen) denna säsong:
26-20
27-17
20-29
28-29
20-24
22-21
28-23
41-19
14-31

Där man kan säga att 27-17, 20-29, 41-19 & 14-31 är de matcher som sticker ut (2 åt vardera håll). Annars är det rätt jämnt i skottstatistiken med övriga lag. I gårdagens match fick FBK knappt ihop ett mål sett till xGF t.ex. Trots sina 14 skott (antal skott säger alltså inte allt). Färjestad har på 9 matcher skapat 329 skottförsök framåt och släppt till 306. Det är nästan precis 50/50. Brynäs har som jämförelse 447 framåt och 312 bakåt.

Sen detta du skrev:
"att ligans dåligaste försvarsspel"
Kan ju ses som lite missvisande i och med att HV är långt ifrån det sämsta laget defensivt denna säsong. 6 lag har släppt in fler mål än HV. HVs problem denna säsong är deras oförmåga att göra mål. Dessutom än mer missvisande då Dichow (som stod i mål då) alltså är tredje bästa målvakt i SHL just nu (Lehtinen är dock mycket sämre så här långt). HV är mer av ett mittenlag sett till deras underliggande siffror. HV har till och med släppt till färre skottförsök mot sig än Brynäs (men också skapat myyycket färre framåt).

"Med målskyttar som Sten och Lodin mf?"
Lodin har gjort 3 mål & Steen har gjort 2 denna säsong. Det är t.ex. fler än Larsson & Rödin gjort tillsammans denna säsong. Problemet för FBK är att det finns ingen som sticker ut så mycket som Tomasek och Steen gjorde förra säsongen. Vi har Silfver & Kinnvall som gjort 5 mål var. FBK har ingen över 3. Lodins 3 mål är för övrigt exakt lika många som han gjort efter 9 matcher förra säsongen. Steens produktion har dock gått ned en hel del.

"Tomasek måste ju ha varit klart bästa om inte enda målskytten FBK hade då"
Jag tror du underskattar Tomaseks start på förra säsongen. På de 9 första matcherna gjorde han 8 mål och 7 assist. Det är 5 fler mål än den som är etta i antal mål i FBK i dag och 2 assist mer än den som är etta i assistligan där. Och totalt är det 7p mer än den som ligger etta i FBK i dag. Så ja, han var SÅ bra i början av förra säsongen.

Sen lägger jag inget värde i vem som skyller på vem här och om Alcén är bättre eller sämre än någon annan sportchef. Jag tar bara fram siffror som kan påvisa saker eller motbevisa något. Detta är alltså inte något som säger att du har rätt eller fel i det övriga du påstår. Så du (eller någon annan) inte får för sig att jag försöker trycka ned någon här. :) Låter andra som mår bra av det diskutera Alcéns vara eller icke-vara så kan jag fokusera på siffrorna som jag tycker om.

Sen kan jag väl tycka att FBKs gameplan kanske inte förstörts utan mer förändrats i och med Jönssons intåg. De har ju blivit mycket mycket bättre defensivt jämfört med förra säsongen och de släpper in extremt få mål. Men det är ju en personlig åsikt och jag förstår också de som vill se fler mål framåt för sitt lag och då har ju absolut Jönsson förstört något.