1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL ä 778237 inlägg ä 7967 ämnen

Inlägg: 2915107

Sv: A proposito de nada
Att spelare med ”höga löner” får spela långt ned i dagens Brynäs är generellt sätt naturligt. Vi ska spela CHL och då har man behövt ta in fler seniorer än annars för att ha en trupp som klarar detta (samt klara skador, sjukdomar och avstängningar). Då blir det lite per automatik så. (sedan kul att LP men även Svrcek utmanar om platser högt upp).

Att JA har haft tillgång till stor plånbok i år beror till stor del på att just hans tidigare lagbyggen gjort bra ifrån sig. JA har därmed tjänat ihop till den plånboken. Jag tycker mig se att vi har ett lag som är mycket bra lämpat för play off denna säsong.

Tycker inte Delia är ligans sämsta målvakt. Däremot har han nog gjort de tre sämsta prestationerna hitills. Men baserat på historik, ”Syrich-matchen” och gårdagen tvivlar jag starkt på att Delia är ligans sämsta målvakt. Tror han över tid är typ en betyg 4 målvakt som tyvärr fick en mycket dålig start.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: När du är ute och reser, betalar du rumspriser i nivå med femstjärniga hotell även när du bor på trestjärniga bara för att du har råd?
Att bränna pengar på skyhöga löner för fjärdelinjespelare lär Svedman inte se med blida ögon på.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Nja, spelare med Bellows och Fjällbys löner kan man inte ha i en fjärdekedja. Det var aldrig meningen och är inte meningen nu heller. Särskilt Bellows måste ju spela högt upp om man ska få ut hans kapacitet.

Det som jag har tyckt varit anmärkningsvärt hela tiden är att man inte har tagit in en vass rightare som spelar med Bäckis. Efter massvis av laborerande har det alltså blivit så att Scott har hamnat med Bäckis, och det känns enbart som ett resultat av att Alcén inte lyckats med bygget. Självklart borde man ha en högerfattad målskytt med Bäckis, det känns överflödigt att ens motivera det.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)