1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 748742 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2915199

Sv: A proposito de nada
Zzz: Söderström skulle väl tjäna $350.000 i AHL. Det är ju pengar vi kan matcha i stort sätt. Sen att vara på hemmaplan med nyfödd och tillgång till mor och farföräldrarna.

Allt handlar väl egentligen om hur sugen Söderström är att harva med Providence i AHL den här tidpunkten i sin karriär? Det finns inte en chans i h-e att han kommer bli uppkallad till NHL iom att Bruins redan satte upp han på waivers en gång.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Jugge: Det blir inte lätt att matcha lönen med tanke på skatterna. Jag tror inte AHL var ett otänkbart alternativ för Söderström. Providence ligger dessutom nära Boston. En bra säsong i AHL ger bättre möjligheter att någon annan klubb nappar än ytterligare en säsong i SHL. Det räckte uppenbarligen inte med den säsong han gjorde för att ges chansen i NHL från start. Han blir 26 nästa år, sannolikheten att han får ytterligare ett NHL kontrakt om han åker hem kan inte vara särskilt stor.

Boston har inte satt upp honom på waivers, han var tvungen att passera waivers för att kunna spela AHL.

Sv: A proposito de nada
Jugge: Exakt så.
Sedan är det väl lite sista chansen, han behöver ha ett överjävligt bra år i Brynäs för att få chansen nästa år igen om han bryter nu.
Men frågan är ju alltid vad det är värt. Big fish in a little pond är inte helt fel det heller...