1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739873 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2916933

Sv: A proposito de nada
När Skellefteå fick en målvaktsskada tog det deras sportchef en timme att värva en målvakt som är uppenbart bättre än båda Brynäs målvakter.

Brynäs torskar på grund av dålig effektivitet men man för också jobba i uppförsbacke på grund av Claras tavla.

Nu är Alcéns lagbygge 1 poäng från kvalstrecket.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Liten uppförsbacke håller jag med om. Men samtidigt är det ju inte Claras fel att Brynäs inte gör ett enda mål framåt på en hel match. Att släppa in 1 mål på hemmaplan och ändå inte få åtminstone oavgjort är tufft. Clara på över 94% trots missen.

Vi har ju nu visat att vi kan stänga ned lag. FBK hade ingenting, Timrå hade ingenting, Frölunda hade ingenting (utom PP) och nu hade Skellefteå inte särskilt mycket heller. Både Skellefteå och Frölunda är ju extremt offensiva lag (FBK var det förra säsongen, inte denna).

Mycket som är bra men tyvärr en hel del som inte är så bra också. Snart måste man ju börja fundera på riktigt om man ska göra sig av med Bellows. Får ju inte till det alls hur mycket han än skjuter. Tycker AJF hade en rätt bra match i dag även om det är rätt blött där också.

Sen undrar jag vad som hänt med Silfverberg och Larsson. Silfverberg verkar nästan skotträdd nu mer. Från att ha skjutit på allt till att inte skjuta nånting. Bellows hade 4 gånger så många skott på mål som Silfverberg (4-1) trots ungefär hälften så mycket speltid.

Sv: A proposito de nada
Peja: ok att Clara gör en tavla idag men dålig var han inte...
Släpper man 1 på hemmarink är det inte defensiven det är fel på....

Sv: A proposito de nada
Peja: du är besatt av Alcén