1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 739928 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2917237

Sv: A proposito de nada
Huge: Det är precis de frågorna som jag skulle vilja se en målvaktstränare besvara. Det kan ju inte under några omständigheter vara meningen att ett skott som uppenbarligen (vi pratar inte millimeter) hade gått utanför ska kunna bli mål via målvakten. Särskilt inte när målvakten både har fri sikt och tid att kunna positionera sig.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: ”Uppenbarligen” för dig framför teven är sannolikt inte detsamma som ”uppenbarligen” för Clara nere på isen.
Du framhärdar med att han borde ha kunnat släppa det där skottet eftersom det (för dig) var så ”uppenbart att det skulle gå utanför.
Det var ett direktskott och nån solklart fri sikt kan jag inte se då vår gubbe ligger i skottlinjen när skottet kommer.
Jag kan tala för vår målvaktstränare så slipper du fråga honom. Han skulle säga att skottet ser ut att träffa nånstans mellan övre delen på benskyddet och plocken som täcker ytan strax ovanför skyddet.
Mest otur att pucken får en olycklig studs i den glipan och går i mål.