1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740541 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2918837

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Om vi tittar på siffrorna från dagens match ned på individnivå ser det ut så här:

Siflver (-2) - Larsson (-3) - Lindblom (-2)
Hägg (-2) - Kinnvall (-2)

Svrcek (-2) - Bäckis (-2) - Bellows (-3)
Norlinder (-1) - Axel (-1)

Trivigno (+1) - Pettersson (+3) - Scott (+1)
Djoos (+0) - Kempny (+1)

Hillström (+1) - AJF (+1)

Att vi har spelare som landar på -3 medan en annan landar på +3 sticker ut i en match man förlorar med 4-7. Det är en sak som är säkert.

Edit: Så här ser det ut över hela säsongen i Brynäs:
www.shl.se/game-stats/players/plusMinus?state=active&ssgtUuid=iuzqg7dqk9&moduleType=plusMinus&count=25&teamUuid=1ab8-1ab8bfj7N&sortKey=PlusMinus&invert=true&provider=statnet

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve: Håller med Brynäs 1:a femma med Larsson, Silver & Lindblom måste skärpa sig! Skapar för lite framåt och läcker bakåt! Var finns NHL rutinen?

Sv: A proposito de nada
Gavve: Kan du inte sadla om till journalist och ställa statistikfrågor till Gälla & Co på presskonferenserna? Det skulle iallafall göra dem värda att se på. Det känns som HS har bättre koll på statistiken än Brynäs själva, annars skulle de inte ta så många ofattbara beslut.

Redigt jävla trött på alla uteblivna frågor, nu jävlar vill jag ha lite svar.

Sv: A proposito de nada
Gavve: Såg bara bit av tredje. Men #33 såg helt slut ut.
Tyvärr så ska han i nuvarande form spela I 3:e nästa år, om han alls spelar..