1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740604 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2919114

Sv: A proposito de nada
Peja: "Det förvånar mig lite att du lägger enorm vikt vid +/- när professionella analytiker inte längre gör det."

Jag tycker om att titta på sånt som sticker ut. Vare sig det är PDO eller plus/minus. Det finns ju massa annat jag också redovisat som inte rör plus/minus också (över tid menar jag nu, inte just i dag). Att en spelare är inne på 6-7 gånger så många mål bakåt som en annan i laget med likvärdig speltid sticker ut i mina ögon. Det är därför jag pratar om plus/minus här. Sen var det väl iofs rätt många som tyckte plus/minus var viktigt när man hade Söderström och D'Astous i laget (inte riktat mot dig). Både experter och vi fans hyllade ju de siffrorna förra säsongen och det var väl ingen som sa att det var dåligt att titta på dem då? Men nog om det. Vi kan fokusera på PDO istället på individnivå.

"De var till exempel inne på 3-5-målet igår som enbart var ett resultat av ett individuellt misstag av Kinnvall."

Det är det här argumentet jag inte riktigt förstår. Menar du att misstagen som sker hos backarna bara sker när Larsson och Silfverberg är på isen? Resten av våra FWs (Bellows undantaget kanske) är ju inte inne på fler mål bakåt än våra FWs förra säsongen vid samma tid. Nu säger jag inte att du har fel här på något sätt dock då jag håller med dig om just det målet. Men alla andra han varit inne på, var de också p.g.a. andra spelare? Och sker de misstagen aldrig när typ Bäckström är på isen? Eller Ölund? Eller AJF?

Att vi har dåliga backar och dåliga målvakter borde ju märkas hos andra i laget också tycker jag (över tid, pratar inte en match här). PDO (har som sagt inget med plus/minus att göra) är ju urusel för Silfverberg och Larsson t.ex.. Vad är det som gör att målvakten alltid är sämre (räddningsprocent) när de är på isen jämfört med många andra FWs? Om målvakterna och backarna alltid är dåliga borde alla andra i laget också ha dåliga siffror här om du frågar mig.

Jag kan liksom inte se någon bra förklaring till varför våra målvakter har bra siffror med vissa på isen men rent av urusla med andra på isen (menar inte bara Larsson & Silfver här).

Vi har liksom 5 FWs där våra målvakter har 92% eller bättre när de är på isen.
Bäckström: 95.65%
Scott: 95.24%
Fjällby: 93.75%
Rödin: 93.33%
Trivigno: 92.11%

Sen har vi 4 spelare där våra målvakter har under 82% när de är på isen.
Ölund: 81.82%
Silfverberg: 80.77%
Larsson: 80.39%
Svrcek: 66.67%

Tittar vi på förra säsongens max och minimum bland FWs så var det mycket jämnare:
Topp 3 räddningsprocent (tar de som spelat typ alla matcher):
O.Lindblom: 93.36%
Rödin: 93.24%
Schroeder: 92.06%

Botten 3:
Indrasis: 90.73%
Scott: 90.57%
Ölund: 90.31%

Det gör att jag reagerar än mer på att det skiljer ca 15(!) procentenheter mellan toppen och botten i dag (Svrcek undantaget då det blir extremt missvisande). Sen är detta ingen slutsats på något sätt, det är därför jag frågar och undrar då det finns många andra kunniga här.

"En annan statistik som vi antagligen inte har tillgång till är hur istiden fördelas när Brynäs ska forcera framåt och chansspelar mer. Då är det inte Fjällby & co som man matchar stenhårt."

Helt sant, här får vi gissa/gå på känsla och det vi vet.
I och med att vi kan titta på vilka som varit inne på mål i öppen kasse så kan vi ju se att Bäckström är en av dem (varit inne vid alla de tillfällena) som förmodligen används när Brynäs ska forcera.
Om man nu använder argumentet att Larsson & Silfver får dåliga siffror p.g.a. det kanske man ska jämföra dem med Bäckis siffror? I och med att du nämnde "många i öppen kasse" och nu "de är inne när Brynäs forcerar" som ser ut att vara mer eller mindre samma för Bäckis är det kanske hans siffror vi ska jämföra med och inte AJFs?

Larsson & Bäckis är ju dessutom båda 2 centrar så det är väl vettigt att jämföra dem statistiskt (hur mycket de bidrar i sin kedja, menar inte poäng här). De har dessutom väldigt liknande speltid per match vilket gör det än mer rätt rättvist att jämföra dem.
Största skillnaden är väl att Bäckis spelat med femtioelva olika kedjekamrater denna säsong medan Larsson nästan alltid spelat med Silfverberg. Samt att Larsson spelar BP men BP/PP spelar ju ingen som helst roll här då PDO bara tar hänsyn till lika styrka.

Den fakta vi har är att när Bäckström är på isen har våra målvakter 95.65% i räddningsprocent.
När Larsson är på isen har våra målvakter 80.39%.
Detta har inget med öppen kasse-målen att göra (bara förtydligar det) och ej heller BP/PP som sagt.

Jag vet inte om jag är helt övertygad om att det bara är "backmisstag" eller "de spelar i olika lägen" som spelar in här. Det är så enormt stor skillnad mellan dem att jag blir nyfiken på vad som kan ligga bakom. Sen säger jag inte att det inte är så. Jag säger bara att jag har svårt att tro på det själv.

Jag tänker (inte fakta alltså) att Larsson och Silfverberg borde haft liknande roller förra säsongen och de klarade ju av det då utan att vara inne på massa mål bakåt. Det kan ju inte vara våra sämre målvakter och backar som gör att bara 2 spelare blir SÅ mycket sämre (PDO-kontext här, inget mer än så) från en säsong till en annan?

Eller är det så att Larsson och Silfverberg får spela mer eller svårare försvarsspel denna säsong i och med att vi inte har spelsklickliga backar och att de i sin tur inte klarar av försvarsspelet (när backarna gör misstag t.ex.)? Det skulle ju kunna vara en förklaring till varför deras siffror sticker ut mycket mer jämfört med förra. Men jag frågar er andra som har bättre koll istället!