1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 740645 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2919253

Sv: A proposito de nada
En väldigt enkel måttstock på varför vi är mycket sämre i år än förra året:

Clara - som var en tokflopp i Färjestad och utkonkurerad av Lindbäck.. är nu någon form av målvaktsetta.

Kindvall - som gjorde ett väldigt bra jobb i tredje backpar förra året, är nu vår toppback.

Scott - som var en av ligans bästa fjärdekedjaspelare, är nu allt som ofta en spelare i top 6 och permanent i första pp.

Och vi funderar varför vi är sämre??

Sen att ansvarign för historiens sämsta bp och snart även pp är kvar i klubben. Det är lika mycket anmärkningsvärt som bidragande.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Supportern: Förra säsongen kunde Brynäs i 25 av 60 minuter per match mönstra ett backpar som var ett snäpp för bra för ligan. Den enorma fördel det gav går inte att kompensera för.

Men det måste gå att få ordning på spelet i egen zon, det är alldeles för ihåligt. Kanske är det en konsekvens av att man fortfarande försöker spela ett spel som den nya backbesättningen inte klarar av.

Sv: A proposito de nada
Supportern: Vet inte riktigt om vi funderar så mycket på varför vi är sämre, för det tror jag att alla ser; sämre målvakter, sämre backar, sämre tränare(!) och inget go bland forwards.
Men bra sammanfattat i alla fall!