1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 741036 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2919995

Sv: A proposito de nada
Peja: Hade Silfverberg inte varit inne på 14 mål bakåt vid lika styrka kanske vi hade vunnit några av de tighta matcherna vare sig Bellows producerar eller inte också?

Poängen går liksom att dra till det extrema hur mycket vi vill. Jag skulle säga att det inte är produktionen framåt som är problemet även om några nyförvärv inte producerat som tänkt (poäng alltså). Det är att vissa är inne på alldeles för många mål som är det största problemet. Vi kan inte (likt FBK i fjol) kompensera ett dåligt försvarsspel och målvaktsspel med att spruta in mål framåt.

Sen just gällande Silfverberg är ju poängproduktionen lite missvisande också om vi ska prata om vikten av poängen i specifika matcher. Senaste 5 matcherna (som var mer tighta än 2 första) har Silfverberg gjort 1 poäng totalt. AJF (som många kritiserar) har under samma tid gjort 3 poäng. Larsson har även han under samma period bara gjort 1 poäng.

6 av Silfverbergs 11 poäng kom liksom i de 2 första matcherna där vi förlorade stort. Så där gjorde ju poängen ingen större skillnad ändå. Då har han på resterande 9 matcher alltså ett snitt på ca 0.5p/m där han senaste 5 är nere på 0.2p/m.

Sen får ingen tro att jag skriver detta för att försvara Bellows. Det jag menar är att det finns väääldigt mycket som pekar på att Silfverberg och Larsson är våra 2 sämsta forwards sett till hur mycket de är inne på och hur lite de skapar framåt just nu (notera NU, det kan ändras, det är inte dåliga spelare).

Edit: Två av våra sämsta* Bellows är så klart ännu sämre senaste 5 då han varit inne på fler mål och inte gjort en enda poäng. Fel av mig att skriva att de är de två sämsta. Låter det stå kvar så pudlar jag så här istället.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve: ”6 av Silfverbergs 11 poäng kom liksom i de 2 första matcherna där vi förlorade stort. Så där gjorde ju poängen ingen större skillnad ändå.”

Jag håller inte med om den slutsatsen.

Poängen mot Växjö (4-7-förlust)
1-1 assist
2-1 assist

Poängen mot Luleå (5-7-fölust)
1-0 mål
2-0 mål
3-0 assist
5-5 assist

Ingen av dessa poäng kom i lägen av matcherna när matchen var körd. Tvärtom kom de i viktiga skeden av matcherna. Hade varit skillnad om Silfverberg gjort 3 poäng när Brynäs låg under med 0-7.

Det är orimligt att nonchalera poäng bara därför att de kom i förlustmatcher. Då kan man ju stryka i stort sett hela Mats Sundins NHL-karriär.

Silfverberg är lika bra som förra säsongen. Det är omgivningen som är sämre.