1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778602 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2924193

Sv: A proposito de nada
Berge: Har alltid tyckt att det är mkt okunnighet när man påstår att Växjö bara spelar en tråkig defensivhockey.
Visst, dom prioriterar försvarsspelet och utgår därifrån, liksom många andra lag gör.
Det som alla härinne tjatar om att Brynäs just nu också borde göra för att bli bättre.
Dom är ett svårspelat lag med många skickliga och rörliga spelare, svåra att komma åt.
Gnäll på att motståndaren är för defensiv och tråkig brukar väl oftast vara missriktat när man egentligen är missnöjd med det egna lagets spel...

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Huge: Blir kul att se matchen från Rhodos horisont.

Sv: A proposito de nada
Huge:

Fast det där är ju subjektivt. Du kanske tycker Växjö är roliga att kolla på men jag själv anser att de är det tråkigaste laget i serien att kolla på. Defensiva, tråkig och med lågt tempo. Väcker inga känslor hos mig.

Det betyder inte att de är ett dåligt hockeylag. Men det går inte att jämföra deras spel med Färjestad och Frölunda som Brynäs på senare år haft lättare för. Frölunda och FBK spelar i betydligt högre tempo och mer tuta och kör vilket passar Brynäs rätt bra. Växjös spel passar Brynäs illa.

Sv: A proposito de nada
Hoppas på vinst, men tippar på 5-2. Två av målen kommer i BP.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel:
Skojar du?
Ni har ju nästan hela laget klart.
Som jag förstår Alcén är målvaktssidan klar och på backsidan ska det tillkomma en back (som också egentligen är klar). Det är typ bara ett par forwards som saknas och så är ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)