1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 743876 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2927379

Sv: A proposito de nada
Idag spelar Leksand-Malmö och Linköping-HV. Så det krävs en vinst för att undvika kvalplats då minst två av dessa lag kommer ta poäng :/

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox:

Leksand vinner idag eftersom jag är på plats

Senaste 5 matcherna jag har varit på har det blivit seger för Leksand

Varför ändra på ett vinnande koncept haha 😂😎

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Spännande! Det här är ju mycket roligare än som förra säsong när vi vann hela tiden. Nu är det lite mer på "liv & död". Lite mer som vanligt, så att säga.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox:
Hur tänker du nu? Linköping ligger redan före Brynäs och HV ligger fyra poäng efter så inget av dessa lag kan gå om BIF i kväll. Däremot kan ni gå om LHC om de förlorar mot HV och ni vinner mot Örebro.
Det enda scenario som kan ta er till kvalplats är om Leksand-Malmö går till förlängning och Örebro tar alla tre poängen mot er.

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox: Jag vänder på det o griper halmstrån, enda sättet för oss att hamna under strecket är att vi förlorar o Lif-Mif kryssar, hoppet lever😀