1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 744466 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2928877

Sv: A proposito de nada
Jugge: Tror en sån som Hägg skulle bli bättre och bättre med fler säsonger i Brynäsdressen. Men om man ska förlänga ska han ju inte ha topplön. Om inget drastiskt i hans spel förbättras under senare delen av säsongen.

Dock skulle Hägg göra en bra säsongsavslutning är jag inte säker på att han själv vill stanna ändå.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Bratwursten :
”Tror en sån som Hägg skulle bli bättre och bättre med fler säsonger i Brynäsdressen.”
Jag håller med dig
Sen hade han ju en förhoppning att påvisa sin offensiva sida inför säsongen. Kan nog finns lite mer där när vi får flyt i spelet.

Hägg betyder mer än vad man tror som enbart defensiv klippa.
Inte många som vågar köra lika fysiskt som han, då det är en teknik för att inte skada sig själv. Berra om någon vet detta.
Varje gång en spelare har åkt in i en hård hägg förlorar inte bara energi i vår försvarszon (att ta en hård tackling tar energi, ffa om man åkt i backen) utan det påverkar troligen vis spelaren igen till någon del då den kommer o fart mot hägg efter sargkanten.
Finns inte mycket berömstatistik för den spelstilen mer än typ just tacklingar. Men det är värt sin budgetkrona. Är det bättre att han kraschar Bäckis, silver osv nästa säsong i annan klubb?

Vi ska inte förlora Hägg, absolut inte, om det går att undvika.
Sen bör han ha en offensiv kollega i sitt backpar, som tar ansvar för vunnen puck i egen zon och avlastar Hägg där.
Hägg är en icke diskussion att förlänga anser jag.

Fan vad tufft det borde bli att möta oss med både Berra och hägg inne på isen i två av tre byten. Hela tiden någon att akta från hårda tacklingar.

Då är Djoos kontrakt något vi hellre bör diskutera, kan vara värt att gör plats för annan på hans plats iom att han inte levererar mot sin profilbild som offensiv back.

Sv: A proposito de nada
Bratwursten : Fast vilka erbjudanden tror du Hägg skulle kunna få på annat håll då som skulle locka mer?
Tror inte han är en spelartyp som man tittar på från Schweiziskt håll. Gör han det bättre nu och framåt i Brynäs så säger jag inte att vi inte ska förlänga men jag tycker inte att vi behöver ha bråttom. Han är ju inte lastgammal men trots allt 30 år så han behöver nog bevisa en del först innan han blir så attraktiv på marknaden.