1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 744476 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2928925

Sv: A proposito de nada
Axelsson: Jo jag efterlyste själv som många andra mer fysiska backar efter fjolårets slutspel. Då hade vi den offensiva spetsen men saknade rejäla och defensivt starka backar förutom Berra och Dastou till viss del. Då var det nästan så att det var Kinnvall som klev fram mest i det defensiva spelet.

Nu saknas spetsen nåt så enormt och vi sätter oss gång efter annan i problem i egen zon p.g.a. att vi har problem i spelet med puck. Vi sitter dessutom fast med både Djoos och Norlinder på kontrakt som varken har en defensiv eller offensiv uppsida just nu. Kommer då Bertilsson tillbaka och gör det bra så kommer han garanterat få en förlängning. Då har vi snart fyllt upp backsidan igen. Visst Hägg kan spela fysiskt men hans brister med puck och även vissa svårigheter i positionsspelet gör att jag inte alls tycker att det är någon självklarhet och förlänga med honom för dom pengarna. Då får han visa mer först.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Jonjo: Största problemet (som du är inne på) är väl kanske inte så mycket Häggs prestationer själv utan det är mycket kopplat till övriga backar vi har i laget.

Just nu sitter vi med dessa backar även nästa säsong:
Axel A:
Djoos
Norlinder

Sen vill säkert många förlänga med Kinnvall också. Jag är inte lika säker på det själv så länge han ska fortsätta ses som en tvåvägsback som spelar BP också. Om han däremot får vara kvar som en renodlad offensiv back är det så klart inget att tala om från min sida. Ska han fortsätta ha en defensiv roll i BP tar jag hellre in någon som kan göra det arbetet bra även om det blir på bekostnad av hans offensiva kvaliteter (detta är kopplat till coachen, inte Kinnvall).

Men säg att man då förlänger med Kinnvall också. Då har vi 4 backar på kontrakt där alla nog vill ha rätt mycket speltid. Och där ingen av dem är särskilt bra defensivt heller (Axel A är jag lite 50/50 på då han var grym med Lindstein) och bara 1 är bra offensivt just nu (Kinnvall).

Vem av dessa ska då ta det fysiska ansvaret i ett slutspel t.ex? Bertilsson vet jag inte om vi ska vara så säkra på att förlänga med heller. Skadebenägen och en av de äldsta i laget (jag älskar Berra, tro inget annat).

Jag tycker att Hägg och Kinnvall fungerar väldigt bra i 5 mot 5. Eller väldigt bra och väldigt bra. Det är ju så klart inte Söderström/D'Astous men de är inne på många mål framåt och få bakåt jämfört med andra backar i laget. Jag hade mycket hellre gjort mig av med Djoos och Norlinder om det betytt att vi fått förlänga med Hägg själv. Men det ser jag väl som rätt osannolikt tyvärr.

Sen är detta så klart skrivet helt utan att ta hänsyn till vad de tjänar. Självklart vill man ha en Hägg för 100k/månaden men inte en hägg för 400k/månaden.