1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 750241 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2944271

Sv: A proposito de nada
Lirarn77: "för det första så anser jag mig hyfsat normalbegåvad"

Tja, om det nu stämmer så förstår jag inte varför du tycker att det är obegripligt att Alcen inte högg på De Haan, om du samtidigt verkar vara medveten om att Alcen sökte en annan backtyp i det läget.
Det obegripliga hade väl isf varit att tacka ja till De Haan, om han nu sökte en annan backtyp. Tycker man...

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Huge: Lägger ner detta med dig, känns som du frågar A.I om provocerande svar, tror du på riktigt att Rögle som är antagligen top 3 i Shl just nu skulle förlänga med en back som Brynäs som just nu är bottom 5 inte vill ha…bull säger jag, vi hade möjligheten att få honom vi tackade nej, helt galet men nu är det för sent, du behöver inte svara, jag ser det från mitt håll o du ser det från ditt håll….agree to disagree

Sv: A proposito de nada
Huge: Hur vet du vilken backtyp Alcen sökte?! Vilken back sökte han då menar du? en offensiv skridskoskicklig back men uppsida i offensiven? tycker du vi fick det med Luke W. ? handen på hjärtat om du fick välja nu, De Haan eller L.W vilken är bäst tycker du?

Sv: A proposito de nada
Huge: Det ingår i Alcéns arbetsområde att kunna bedöma marknaden och ta beslut därefter. Han tappade två Ferraris och ersatte med EPA-traktorer. Dumt att tacka nej till de Haan om han inte hade något bättre på kroken, vilket vi alla antog att han hade, men ack så vi överskattade vår sportchef.