1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 752225 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2952230

Sv: A proposito de nada
BIF Kungen: ” Tre Brynäsare i Expressens topp-25 i SHL, Silfverberg, Kinnvall och Rödin, kul…🇩🇪

Men är det rätt, vad tycker ni?”

Absolut rätt tycker jag. Visst, Silfver är inte lika dominant som förra säsongen. Men då var han ju ligans bästa spelare. Nu är han på plats 19, och han producerar nästan 1 PPG.

Motivet för Kinnvall på plats 15 från Expressen: ” Kinnvall snittar tredje mest istid i hela SHL, är trea i backarnas poängliga och har efter halva säsongen nästan dubblat sin poängskörd från i fjol. Kinnvalls spelsinne och passningar är det som verkligen sticker ut.”

Jag tycker han varit topp3-4 bland backar i ligan hittills och oerhört viktig för Brynäs. Typ den enda offensivt spelskickliga backen vi har.

Rödda behöver ingen motivation. Tycker han har varit en av seriens absolut bästa spelare sedan skadan. I stort sätt enbart Lindberg i ZAIK som kan konkurrera. Det är ju Rödin som är hela lagets motor och viktigaste spelare som jag ser det. När Rödin är bra, då är Brynäs bra!

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Jugge: tack för svar och motivering. Alltid kul och intressant att läsa vad/hur andra tycker & tänker🇩🇪