1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 754505 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2958988

Sv: A proposito de nada
Har aldrig någonsin predikat att man ska Maila domare eller liknande.

Men efter den här matchen kommer jag leta upp lite olika situationer med bortdömda mål och straffsituationer och liknande.

Sen sätta mig och knappa iväg ett mail till domarbasen och bara försöka få ett sakligt svar från domarbasen hur bedömningarna kan vandra så mycket upp och ner som dom gör.

Den här matchen står 2-2 enbart för att domarna inte gör sitt jobb korrekt. Det är 3 ENORMT viktiga poäng på spel. Då kan man inte hålla på att chansa i sina bedömningar utan man måste vara säker, speciellt när man ska plocka en straff.

I min värld är det här den SÄMSTA insatsen jag någonsin sett av ett domarteam.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Semic: Domarna släpper mycket åt båda hållen. Däremot tycker jag det var helt för att döma bort Brynäs första mål, det är ett bra hockeymål och det finns väl egentligen ingen som vill ha bort den typen av mål.

Sv: A proposito de nada
Semic: Väldigt bra initiativ. Tror nog att man statistiskt skulle kunna, med lite jobb, hitta hur denna "dumare" förfördelar vissa lag. Han verkar älska att bli hatad.

Och jag vill nog veta i förväg om den där idioten dömer, för då vill jag inte slösa pengar och tid på att se matchen. Han är en hockeymördare. En jurist. En bokstavstrogen HELT utan spelkänsla.