1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 755104 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2961159

Sv: A proposito de nada
Vi avslutar året på en väldigt osäker och illavarslande plats. Min känsla är att det saknas personer som kan ta obekväma obeslut.

Kan JA verkligen vara kvar? Jag tycker nog inte det. Behöver inte avhandla det dåligt genomförda lagbygget igen, men Witkowskis lön blev lite droppen för mig.

Finns det ens på kartan att JA skulle gå in och ta bort Ove och Masken? Jag tror inte det.

Med andra ord, det enda vi verkar kunna hoppas på är dyra nyförvärv med helt fel profil. Eller att killar som Rödda, Silfver, Larsson mfl kämpar oss kvar över strecket.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
OveJärnkrok: Med tanke på Brynäs historik av sparkade tränare och sportchefer så är det nog som du säger. Nu saknas istället modet att ta obekväma beslut, även om dom är nödvändiga.

Nu är ju istället mantrat på Sätraåsen kontinuitet och att man ska utveckla spelare, inte avveckla dom. Kontinuitet är ju bra om spelet, laget och ledarna är framgångsrika. Men som visats av främst Gavve så har ju framförallt boxplay varit ett haveri över lång tid. Det MÅSTE komma in nya ögon för att hantera special teams. Det är sjukt naivt att tro att nuvarande trio ska lösa det.