Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Men en sak som slog mig: är det ofta vi har sett domare blunda för så många solklara motståndarutvisningar? Bäckström fick en hårt slag på skridsko och tappade puck, Bellows fick slashing på armen i skottögonblick i bra läge, Trivigno blev tydligt hakad över händerna, Hägg blev ordentligt fasthållen och säkert fler.
Och då vill jag spekulera i att detta hände för att domarna blev påtalade att de felaktigt dömde bort Luleås 0-1 mål och sedan kompenserade. Det kanske är jag som är mer enögd än vanligt men för mig kändes det så när jag såg matchen. Och då är nästa fråga om det är vettigt att ha sådana där intervjuer med domarna under matchens gång. Det är en sak om domarna bara för förklara sin syn men att de ska bli utsatta för press av TV-experter som sällan brukar ha jättekoll på regelboken känns bara fel.
Vad gäller bortdömda målet är det mycket möjligt att det borde ha godkänts, men det är en bedömningsfråga som knappast är helt solklar.