1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778255 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2968330

Sv: A proposito de nada
mattiask: "Vi har svårt att få igång vårt spel iår. Jag tycker den tydligaste delen är att vi gått ifrån det här med att hålla i puck. Att spela hockeyns svar på fotbollens tiki-taka.
Förra året och året innan - när vi körde fast i mittzonen så vände vi hemåt, och startade om.
Nu har vi istället börjat skvätta puckar, vi kastar bort den och låter motståndarna äga puck istället. Tydligaste exemplet är ju första perioden iår."

Det här är så rätt sagt.
Tycker oxå att man skvätter iväg puckar för mycket.
Men det beror ju på att backarna är för dåliga och forwards inte vet hur dom ska åka hela tiden, pga att man vet inte var pucken kommer..
Sen hjälper det inte att pucken är hal som en tvål för vissa..
Någon skrev igår att man ska bänka Bäckis i PP.
Tycker jag med. Eller ändra på hans position till nedanför blå. Som Lasch hade.
För som det är nu så kan man be att få strunta i PP om Bäckis ska styra..
Även Silverberg är ovänner med pucken i PP många gånger. Så frustrerande..

Byt dessa:
Scott
Witkovski
Kempny
Kopacka ifs redan borta..
Bäckis
LP
Clara
Och Masken och Ove.

Hur gör man med Djoos?

Han har och göra Alcén..

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
mk: Jag skrev samma sak i förra veckan det här med backarnas uppspel etc, men fick då lite mothugg mot att det var lika mycket forwardsens åkningar som var dåliga etc.
Jag är dock tämligen övertygad om att om vi tar kedjan Silver-Larsson-Bellows.
Ifjol så hade Silfver och Larsson väldigt ofta, väldigt långa anfall i offensiv zon.
Detta helt enkelt för att backarna var spelskickligare i uppspelsfasen, men även att de är bättre än nuvarande backar runt offensiv blå.

Så för att ta en spelare som Silfver som exempel. Många spyr galla över att han ser trött/seg etc ut. Men går det ens jämföra med ifjol när han var i offensiv zon mer än i defensiv?
Enligt min mening har vi helt enkelt för få backar som har sin absoluta styrka i spelet med puck OCH som då oftast är på isen samtidigt som våra leading lines.
(Bara ta Dastous och Soda som exempel).
Många av våra backar är bra med spelet med puck. Men inte över hela isen, hela tiden så att säga. Soda och Dastous var ju aldrig dåliga med puck, även om de kunde stå för någon dålig aktion här och var.

Sv: A proposito de nada
mk: Djoos har ju långt kontrakt så där är det väl bara att hoppas på att han blir bättre i spelat efter rehab.

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Jan Grismöbel: Jag förväntar mig en förstecenter, en spelande topp 1-2 back och en forward för 1-2 kedjan. Det behöver vi. Det har vi råd med. Därför förväntar jag mig att det är just det som kommer att komma in. Annars kommer jag ... | Läs mer
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)