1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 778315 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2969186

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det vanligaste felet folk gör när de bedömer spelare är att man tycker alla är bra när laget spelar bra och alla är dåliga när laget är dåligt. Silfverberg är förmodligen det tydligaste exemplet den här säsongen. Folk tycker att han har gått ner sig fullständigt trots att han trendar mot nästan en identisk mål- och assistsproduktion under betydligt svårare förutsättningar (ingen Söderström och ingen D’Astous…). På samma sätt hyllades fjärdekedjan in i absurdum förra året, trots att de inte lyckades leverera ett bra BP-spel som laget verkligen hade behövt. Med facit i hand är det ganska uppenbart att man inte tänkte nyktert kring spelare som Scott och Vesel när deras kontrakt förlängdes.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: "På samma sätt hyllades fjärdekedjan in i absurdum förra året, trots att de inte lyckades leverera ett bra BP-spel som laget verkligen hade behövt."

Fast detta är väl inte helt rättvist sagt? Brynäs hade ju ett grymt BP i typ 48-49 omgångar. Det var ju Scott och Vesel högst delaktiga i. De var ju bland de bästa i BP fram till då (i hela ligan).

Första 48 matcherna hade Brynäs ett BP på 83.33% och var etta i ligan. Många verkar glömma det.

Vesel hade 12:03 mellan målen i BP och Scott hade 14:26. Trivigno, Ölund, Silfverberg och Larsson låg alla på under 8 som jämförelse (de fick också spela BP vet vi). Du hittar inte många i SHL som hade bättre BP-siffror än Scott och Vesel förra säsongen i grundserien. Framförallt inte om du tittar på dem som ett BP-par.

Att det sen gick åt h-vete i slutspelet vet jag inte om man kan lasta på dem direkt. De kunde ju uppenbarligen göra ett grymt jobb första 48 matcherna i.a.f. Jag har liksom svårt att se att spelare bara slutar kunna sin grej efter 48-49 matcher. Men jag säger inte att det inte är så då jag inte vet vad det berodde på.

Att man sen inte valde att göra något åt BP-spelet efter säsongen när vi såg hur det var i slutspelet är däremot helt galet. Man kanske hade tro på att Scott och Vesel skulle komma upp på samma nivåer som de låg på förra grundserien. Men i år har de ju inte gjort många rätt och de är väl nästan petade från BP nu mer också. Förlängningarna där är vi helt överens om!

Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.

- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.

- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.

- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.

- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 

- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.

Sv: A proposito de nada
Lemp: Låter som att det kan bli en seg förhandling med Kolan
  • 0x40-hv71logosvg.png Senast: Förlust mot HV71
    Monitor ERP Arena, 3-4 (0-1,1-2,2-0,0-1)