1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 760894 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2976144

Sv: A proposito de nada
Jonjo: Ja precis så jag tänker också.

Sen skulle man ju behöva ta hänsyn till hur många hemma respektive bortamatcher man har kvar också för att räkna på ett snitt om man ska göra det mer "vetenskapligt" om man ska göra en kvalificerad gissning om hur det kommer sluta.

Brynäs har ju t.ex. på sina 18 hemmamatcher 28p och bara 25p på sina 21 bortamatcher.
Eftersom man spelar lika många bortamatcher som hemmamatcher varje säsong så är det ju enkelt att se att Brynäs har en fördel (baserat på antalet poäng tagna) av att ha 3 fler hemmamatcher än bortamatcher kvar också resterande 13 matcher.

Sånt kan nog också bli avgörande till slut. Även om jag inte gjort någon som helst granskning av poängen borta respektive hemma för alla lag kan man ju själv enkelt titta på siffrorna här för att inse att vissa (Brynäs) gynnas av det medan andra (Leksand) inte gynnas av det. HV lär nog också darra lite om de tittar på borta respektive hemma-poängen denna säsong.

stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Standings/18263

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve: Intressant att Brynäs har 3st fler hemmamatcher också. Det kanske kan bli lite payback nu på slutet om vi har färre resor och dessutom slipper chl.

Sen kan man också säga att vi har ”en poäng mer” än lagen som ligger under oss och vad tabellen visar (förutom Fbk) med tanke på målskillnaden.