1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 760981 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2976686

Sv: A proposito de nada
Tigerhjärta: Några till forwards med korta motiveringar:

Nils Åman. Skrivit om honom tidigare. Hade varit en bra stommespelare.

Oskar Lang. Snabb, erfaren men inte gammal, bra i boxplay. Kanske är i behov av en nytändning.

Patrick Curry. Kvick center med häxpipa till skott. Hade varit spännande om Järnkrok inte återvänder.

Jan Jenik. Mer av en power-center med rätt bra spelsinne. 25 år men får inte chansen i NHL. Samma sak där, endast aktuell om Järnkrok inte återvänder.

Gabriel Seger. Gävlekille i bra ålder, har alltid varit allround och ansvarstagande. Men finns speeden för SHL?

Isaac Ratcliffe. Tidigare stortalang som har en negativ trend i karriären. 26 bast, powerforward, känd för att vara relativt rörlig och skicklig för sin storlek. Skulle kunna vara något om man vill fortsätta ha ett fysiskt lag men en lite mindre fysisk backsida. En av många som förmodligen kommer att falla in under ”veterakkvoten” till nästa säsong vilket gör det mycket svårare för honom att fortsätta få kontrakt där.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: Det skulle vara intressant att få följa med Alcén på jobbet och se ut det fungerar att jobba som sportchef. Tas det ens kontakt med spelare som inte läggs fram på bordet av agenter till exempel? Hur ofta avfärdas han direkt redan vid första kontakt med agent?