1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 766293 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 2994864

Sv: A proposito de nada
Har sett om matchen nu.
Tycker att vi har väldigt många som spelade hårt fysiskt. Larsson var ju ett prima exempel som flera gånger tacklade motståndaren och bara tog pucken av dom.

Gillade också när Berra fullständigt struntade i en lös puck och bara gick på kropp - stenhårt.
Och Wita och Hägg och Kempny och Ölund och dom ”gubbstarka” Rödda och Silfver och t o m lilla Trivigno.

Kul när Vesel blev fastlåst på knä i offensiv zon i andra. Fick upp pucken i trängt läge på horisontellt klubblad och liggande/sittande zorrokastade pucken till en medspelare.

Källgren ser mycket trygg ut - så kul att han höll nollan.

AJF - kul med mål

Måste vara tufft att möta Silfver-Larsson-Bellows

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Vi är tillbaka i förra säsongens försvarsspel vilket gör att våra målvakter inte ställs inför så många riktigt svåra avslut. Det blir knappt några sidledsförflyttningar i samband med avslut då utespelarna täcker av passningsvägarna. Med detta spel är det perfekt med en målis som Källgren som spelar lugnt och placerar sig rätt.✅

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Var inne i frölundas forum och en viss Rulltårta tycker vi gnäller på domaren och att J Larsson är en feg hockeyspelare;)

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Jag tyckte laget hade rätt mindset från nedsläpp igår. Spela tufft och var obekväma att möta. Även en spelare som Kopacka fullföljde tacklingar i många situationer och det har man ju knappt sett efter att han fick matchstraff i Hockeyallsvenskan. När Kopacka spelar som igår råder inga tvivel om att han platsar i laget.