1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 769350 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3005407

Sv: A proposito de nada
Ölund är ju Brynäsare/kompis/är härlig och då blir det lite så här... han jobbar i det tysta, sliter hårt men får inte ut så mycket om vi ska vara ärliga. Det är inte hans fel - Alcén ansvarar för kontrakten.
Nästa säsong blir den viktigaste på flera, flera år. Det är då vi kommer få se om vi ska vara med och leda hockeyns utveckling eller om det ska bli ytterligare en mellanmjölksäsong.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Mm, vi får väl se om det finns någon plats för Järnkrok i laget. Det är ganska fullt på forwardssidan och vi har några yngre som knackar på dörren också. Det kan ev bli Örebro för Järnkrok.

Sv: A proposito de nada
Anders Berg: Men det står ju tredjecenter i Brynäs resten av karriären på Ölunds tröja. Spelar ingen roll hur han presterar, det är där han ska vara oavsett om vi spelar i SHL eller Hockeyettan. Men ska vi fortsätta ta kliv och vara ett topp6 lag måste han ner i fjärde och en center av högsta klass måste in i truppen.