1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 774410 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3020086

Sv: A proposito de nada
Mattson: Ja, en mycket spetsig värvning. Sett honom live några gånger och det kommer nog bli succé.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
OM vi skulle få in Järnkrok och Alexander Nylander samt Söderström skulle jag vara någorlunda nöjd.
Heino verkar ju tycka att Chrona är en bra värvning som står pall för press. Källgren - får väl se om han blir kvar men han hade faktiskt ganska bra siffror när han kom tillbaka efter skadan. Kanske bör ha en mental coach lika som Strass Mann?

Satt och räknade lite på säsongen. Mitt stalltips är att vi går 12 MSEK plus denna säsong - dock vet jag inte vad ombyggnationerna kostat och huruvida dom skrivs av på 5, 10 år? Eller följer dom arenans värdeutveckling? O s v Å andra sidan borde dom vara resultatneutrala om de ökar värdet på anläggningen lika
mycket som de kostade att utföra (då har vi bara bytt tillgången pengar mot lika mycket tillgångar i form av byggnadsförbättring i balansräkningen, så ingen resurs har förbrukats och därmed ingen påverkan på resultaträkningen. Vi får väl se.

Sv: A proposito de nada
Peja: det är tur att jag inte arbetar professionellt för Brynäs för jag börjar redan känna stress när varenda klubb är känslan redan börjat med tunga värvningar.

Man vet ju att dom kommer så småningom men fan vad man längtar till att de trillar in. Ge mig Söderström, Järnkrok och Nylander snart!