1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 775064 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3023323

Sv: A proposito de nada
Wesley: Känns väl ändå lite skumt att ha förhoppningar kring Caggiula som ju har kontrakt i Schweiz och inte omges av några uppgifter om att kontraktet skulle brytas.

Det är klart att Brynäs behöver fler spelare som går på insida, som många skribenter är inne på, men man behöver även pucktransportörer. Givetvis perfekt om samma spelare är bra på båda delarna, men så brukar det inte vara. De äldre toppspelarna har fått allt svårare att transportera puck, Kopacka är borta och den bästa pucktransportören i laget (Rödin) fyller 36 år i november.

Sen behöver inte Olausson vara den absolut bästa spelaren som finns att få tag på; typ Weissbach och Lang är rimligtvis också tillgängliga, men jag tror inte att det behöver vara fel tänkt att få in den spelartypen också. Om kollar på kvartsfinalerna, så hade Växjö några pucktransportörer som verkligen sårade Brynäs när de vände spelet.