1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 775223 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3023735

Sv: A proposito de nada
Berge: Det är ingen dålig uppsättning, men det är inte rätt mix av spelartyper och en obefintlig konkurrens såvida inte Hillström blir drastiskt bättre på kort tid, men han rehabar väl en skada nu.

Skulle betyda Scott, Kopacka, Pettersson mot Järnkrok, Olausson och Hillström.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Peja: ” Det är ingen dålig uppsättning, men det är inte rätt mix av spelartyper och en obefintlig konkurrens såvida inte Hillström blir drastiskt bättre på kort tid, men han rehabar väl en skada nu.

Skulle betyda Scott, Kopacka, Pettersson mot Järnkrok, Olausson och Hillström.”

Det vore ju önskvärt att Anaheim anser att låna ut LP en säsong till är det bästa för både dom och LP på längre sikt. Och då får Gälla ge honom en stor roll! Det finns det definitivt plats för i vår forwarduppsättning.

Skulle Bäckis välja att sluta skulle LP vara den naturliga ersättaren i PP till höger då han vikarierade där med bravur under Bäckis skadeuppehåll. LP kan även hota med ett bra skott som Bäckis helt saknar. Ska sanningen fram så gick PP ner när Bäckis väl kom tillbaka igen och LP fick ta en plats ”off wing” i 2:a PP.

Sv: A proposito de nada
Peja: förutom våra hemvändare så bör alla som går att släppa, släppas. Så vi som sagt kan få en bra kompletterande mix. Och någon som kan få ett genombrottår. Håller med om att Vesel tar upp en felaktig plats i vårt bygge. Vi har rutin så det räcker, och de spelarna behåller vi hellre.