1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 775259 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3023787

Sv: A proposito de nada
Saik och Bandyklubben från Ängelholm i final visar att Brynäs bör värva skridskostarka och puckskickliga spelare både på back- och forwardssidan för att hänga med i utvecklingen.

Håller med er skribenter att det är lika bra att dra plåstret med Vesel - Alcén vill vänta med Vesel men indirekt säger det väl att Alcén också insett att det är dags stt den gode amerikanen letar upp en annan klubb? Tror det är rätt, även om Vesel skulle kunna fylla en roll som åttonde back eller 13:e forward, men det är en alltför dyr lösning och nästa år har vi heller ingen CHL. Men visst, om Bäckström lägger skridskorna på hyllan kan han få en roll som fjärdecenter (Ölund kvar på kanten i fjärde)

Olausson är nog ok men hade helst sett honom i en tredje-eller fjärdekedja. Om Bäckis blir kvar behöver han en vassare vapendragare vid sin sida än Olausson och Rödin som knappast kommer ösa in mål.

Vi behöver en spets till i topp sex-hierarkin, typ Justin Robidas, småvuxen rightare. Snabb, spelskicklig ytter/center med vasst skott. Får svårt att slå sig in i NHL (173cm) men borde passa i SHL.

Eller varför inte Kole Lind, spelskicklig forward men även rätt tuff rightare som gjorde 30 kassar i Coachella Valley häromåret. God för 20-30 mål i AHL, endast i år det gått trögt. Spelar dessutom ofta BP.
27 år, perfekt ålder för att skrota NHL-drömmen och komma till SHL.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
IronKrook: Målet ska självklart vara att ha både Rögle och Skellefteå bakom oss nästan säsong. Vi ska ju leda svensk hockeys utveckling - nu kör vi!

Sv: A proposito de nada
IronKrook: Väldigt hög hylla nu, men de här två rightarna hade man ju inte tackat nej till. Finns även fysik och BP-egenskaper hos dessa.