1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777440 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3032212

Sv: A proposito de nada
Auchinleck: Bygga ett topplag och se till att vi alltid är sämst 6:a i serien.

Min gissning är att kommer vi till finalspel gör vi en vinst på 30-35 MSEK

Går vi bara till kvartsfinal som nu gör vi en vinst på 10-15 MSEK. Sålänge läktarna är fulla mer eller mindre varje match i grundserien.

Ska vi pyssla med nån slags rebuild - utan att ha liknande NHLs toppdraftval att ha nån nytta av - tvärtom endast nackdelen av att vara ett lag utan chans på guld vilket försvårar gällande värvningar, publiksiffror och sponsorer. Då gissar jag på i bästa fall noll-resultat. D v s på två år kanske vi skulle förlora runt 50 MSEK jämfört med att satsa också kortsiktigt.
Enorma pengar.

D v s. Det är väldigt dyrt att inte gå långt i slutspel.
Man får se till att agera så man har chans att göra det BÅDE kortsiktigt och långsiktigt. Har inte råd att ta en paus och bygga om.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Svensson_62:
Tror du det skiljer så mycket som tjugo miljoner i ren vinst på kvartsfinal vs final? Jag har svårt att tänka mig det. Det innebär kanske sex extra hemmamatcher. Jag gissar att ni har typ 3000-4000 säsongskort? Förutsatt att alla matcher blir fulla får du då typ 5000x6=30000 biljetter sålda. Om du snittar på 400kr blir det 12 miljoner, men om man lägger på kioskförsäljning säg kanske 16 miljoner.

På minussidan hamnar kostnader för arrangemang.
Spelarbonusar brukar falla ut vid olika nivåer (kvartsfinal/semifinal/final/sm-guld)
Kostnad för sex bortamatcher. (Varierar förstås kraftigt, men kan vara allt från buss till flyg och hotell.

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Det som motsvarar draftval för SHL-klubbarna är intagen till hockeygym. Där är många mer attraktiva än Brynäs även om man verkar få in några spännande spelare nu. Det är klart att gästrikarna utgör kärnan men spelare som Larsson och Bertilsson kom från andra distrikt en gång i tiden.