1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 777970 inlägg · 7967 ämnen

Inlägg: 3034203

Sv: A proposito de nada
ellis: "Tänk om han tyckt tvärtom? Då hade Lindström inte varit vatten värd, va'?"

Precis, det stämmer.
Jag tycker inte att Sanny har eller haft rätt i alla saker han talar om.
Hade han tyckt tvärtom gällande Alcen som sportchef så hade jag inte hållit med honom och följaktligen så hade jag heller inte hållit med Lindström.
Nån fråga på det?

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Angående Alcéns lämplighet som sportchef så har vi under hans tid gått från att vara ett permanent bottenlag till att vinna serien för första gången sedan 70-talet och vara ett tippat topplag inför förra säsongen (experternas dom över truppen) som lyckades nå en topp 6. Självklart så är Alcèn inte fullärd ännu och visst gör han en del misstag men inlärningskurvan ser onekligen rätt bra ut.
Visst kan en del dysterkvistar hävda att han haft turen att t ex Larsson, Silfver och Bäckis återvänt och lyft laget men med det resonemanget så har ju även lag som Skellefteå, Frölunda och Luleå haft "tur" med återvändare och andra laglojala spelare. För egen del tror jag att kontinuitet bygger lagkänsla och lojalitet vilket bygger framgång över tid. I ett sådant sammanhang passar Alcén in mycket bra.