Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Eller så har man en orimlig förväntansbild. Vad är det man vill ha som sponsor av Brynäs IF? Det är ett hockeylag man ska sponsra, vad tror dom är möjligt att få i utbyte? Kontanter? En fot in på kinamarknaden? Nobelpris? Förväntar man sej nå´t annat än vad ssk:s sponsorer får (som klagar ständigt men ändå ställer upp och betalar)? Där ställer man upp för ett tråkspelande publikfattigt lag. Därför att det är traktens lag. På gott och ont.
Brynäs problem med sponsorer är hur gammalt som helst. Jag tror inte att alla i Brynäs ledning genom tiderna varit så korkade att dom inte ställt frågan till sponsorerna vad som fattas. Betydligt troligare är att det är nå´n historisk njugghet mot Brynäs som förening som gör att det lokala näringslivet inte är beredda att ställa upp med dom pengar som krävs. Eller så är det så j-vligt att sponsorer och styrelsemedlemmar m.fl. är gjorda av samma sköra gävlevirke. DÅ är vi illa ute.